Piękno zrodzone z ziemi, piękno tego świata powstałe w starciu, spotkaniu żywiołów, w spotkaniu ognia, powietrza, wody... Piękno rodzone powoli w czasie wymykającym się skali ludzkiego życia. Obcowanie z kamieniami to stan niemal metafizycznej medytacji gdy im się przyjrzeć, zatrzymać nad nimi. Budzą zachwyt każdy będąc odrębną planetą. Ich piękno zapiera dech. Jakimi słowami opisać fantastyczne graficzne wzory i kolory, których paleta wydaje się nie mieć ograniczeń. Ekspresja i wyciszenie. Ponadczasowe. Zawsze modne...  

POCHODZENIE I ZNACZENIE MINERAŁÓW I KAMIENI PÓŁSZLACHETNYCH

AGAT

Agaty to niezliczone i piękne formy jakie tworzy kwarc skrytokrystaliczny w pustkach skalnych. Są tysiące rodzajów i typów agatów i nie ma na świecie dwóch identycznych okazów. Kształty, barwy i formy zachwycają i pobudzają fantazję. O agatach można by pisać dużo i długo.

(gr. agathos - 'dobry') – półszlachetny minerał, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) na południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.

Agaty powstają w geodach. Zbudowane są z wielu różnokolorowych, naprzemianległych, (najczęściej bladych) warstw. Powstawanie pasm było prawdopodobnie wynikiem zachodzących procesów wielokrotnego wydzielania się krzemionki z roztworów lub cyklicznego wytrącania się pigmentu w żelu krzemionkowym. Zróżnicowana jest też barwa agatów – powodują ją bardzo drobne wrostki różnych minerałów np. chlorytów, hematytu, goethytu. Przeważają warstwy szare, różowawe i brunatne, rzadko występują żywsze barwy: czerwone, zielone, czarne. Stąd stosowane bardzo często sztuczne barwienie agatów. Agaty występują wśród skał wylewnych w postaci geod, a także wśród skał osadowych. Tworzyły się w procesie zastygania lawy. Powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Przerwy w dopływie roztworów i ich zmieniający się skład chemiczny stały się przyczyną zróżnicowanego zabarwienia poszczególnych warstw.

Miejsca występowania: Brazylia, Urugwaj, Indie, Republika Malgaska, Rosja, USA, Namibia, Czechy

Polska – największe i najbogatsze wystąpienia agatów są na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim (niecka północnosudecka) i w Górach Kamiennych (niecka śródsudecka), przede wszystkim koło miejscowości Nowy Kościół i Płóczki Górne, Pomniejsze ilości są także w okolicach Tłumaczowa i Kamiennej Góry oraz w regionie Przeździedza – Wleń. Występują tam w permskich skałach wylewnych - melafirach i ich tufach. Agaty występują również w okolicach Krzeszowic (Rudno i Regulice) w Małopolsce.

Agat ma szereg zastosowań. W starożytności wykonywano z niego amulety i pieczęcie: pieczęcie babilońskie, perskie, sygnety rzymskie i greckie, kamee i gemmy, miniatury, ozdabiano nimi ołtarze, naczynia; brosze, wisiory wykonuje się do dnia dzisiejszego. Agaty ukochał barok – puzderka, tabakierki, amulety, sygnety, drobne przedmioty, nawet meble np. sekretarzyk króla Jana III wysadzany agatami (Wilanów). Dziś są chętnie stosowane w jubilerstwie – kaboszony, paciorki (kulki), płytki, w rzeźbiarstwie artystycznym. Doskonale opanowana sztuka barwienia agatów nadaje tym kamieniom niepowtarzalny urok. W ezoteryce agat uznawany jest za minerał biznesmenów. W pozłotnictwie do polerowania powierzchni, w celu uzyskania połysku w technice pulmentowej. Obecnie stosowany w mechanice precyzyjnej, do wyrobu materiałów ściernych i polerskich, łożysk, elementów wag, moździerzy, tłuczków.

Agat to jeden z najładniejszych i najciekawszych kamieni. Główną jego ozdobą są przepiękne, naprzemianległe warstewki, odmiennie zabarwione. Kolorowe wstęgi o grubości z reguły kilku milimetrów, bywa, że wszystkich barw tęczy, dają niepowtarzalny rysunek. Agat, znany oraz podziwiany od czasów starozytnyc, jest wyjatkowo oryginalnym minerałem.

Agaty przynoszą ulgę i mają znaczenie lecznicze w chorobach oczu, słuchu, niepokojach, kłopotach z oddychaniem. To dobry kamień dla rodzin aby żyły w zgodzie. Poprawia dar wymowy adwokatom, politykom. Amulet chroniący zdrowie i życie. Brązowy na choroby kobiece, białawy na choroby oczu, zielonkawy na niepokoje i kłopoty z oddychaniem.

Astrologicznie pomocny dla: Byka, Bliźniąt, Panny, Skorpiona.

 

AMAZONIT

(synonim: kamień amazoński) – minerał z gromady krzemianów, jest zieloną lub niebieskozieloną odmianą skalenia zwanego mikroklinem; kamień półszlachetny. Należy do grupy minerałów rzadkich. Zawdzięcza swoją nazwę legendarnej Amazonii, która swą nazwę wzięła od rzeki – Amazonki. Choć nazwa jego pochodzi od legendarnej Amazonii, w prawdziwej Amazonii ten minerał nie występuje. Pierwotnie tą nazwą określano zielone jadeity. Występuje w kwaśnych, głębinowych skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach, granitach. Skalenie występują w skałach magmowych (są minerałami, na których opiera się klasyfikacja skał magmowych). Miejsca występowania amazonitu na świecie: USA – Kolorado, Wirginia, Dakota, Pensylwania (kryształy osiągają wielkość do 45 cm), Brazylia, Indie, Kenia, Madagaskar, Namibia, Rosja – Ural (kryształy przekraczają wielkość 1 metra), Płw. Kolski. W Polsce amazonit występuje w druzach pegmatytowych granitów strzegomskich i strzelińskich (kryształy mają wielkość kilku centymetrów).

Amazonit jest kamieniem poszukiwanym przez kolekcjonerów. Przezroczyste i pięknie zabarwione odmiany używane są w jubilerstwie jako kamienie jubilerskie i ozdobne. Amazonit zazwyczaj jest szlifowany w postaci kaboszonów lecz dostępny i ceniony jest również w naturalnej, nieoszlifowanej postaci. Może być mylony z turkusem i niektórymi jadeitami. Skaleń amazonitu jest eksploatowany dla przemysłu ceramicznego (porcelana, glazury, izolatory).

"Starożytni nazywali go kamieniem młodości, jako że podobno odmładzał tych, którzy nosili go bezpośrednio na skórze i sprawiał, że długo zachowywała ona jędrność i ładny wygląd. Współcześni Litoterapeuci polecają go również kobietom, zwłaszcza w okresie menopauzy, gdyż systematyczne noszenie go ułatwia zachowanie równowagi wapniowej w organizmie i stymuluje system nerwowy. Mija podobno dzięki temu skłonność do irytacji oraz tzw. warów, czyli uderzeń gorąca i wypieków na twarzy. Można go również - podobnie jak ametyst - wkładać do kremów i wazeliny na 48 godzin, a potem wyjąć i stosować je do masowania skóry. Może być używany do medytacji, aby wznieść nas ponad własne Ja i lepiej połączyć się ze sferą ducha. Jeśli obawiasz się doświadczeń z wychodzeniem z ciała, amazonit może złagodzić ten strach. Jeśli ktoś jest śmiertelnie chory, energie amazonitu będą dla niego niezwykle korzystne. Oddziałuje na czakram "trzeciego oko" i korony. Związany jest z żywiołami powietrza i Ziemi. Amazonit ułatwia pozbycie się smutku i przygnębienia poprzez przetworzenie ich w czynnik sprzyjający twórczości. Otwiera komunikację między ciałem emocjonalnym i eterycznym. Ułatwia wyrażanie emocji w celach leczniczych i dla rozwiązania problemów emocjonalnych. Sprzyja koncentracji. Pomaga w realizacji i pomyślnym zwieńczeniu dawnych projektów. Jest pożyteczny dla pisarzy, muzyków, tancerzy, malarzy i rzeźbiarzy. Amazonity są chętnie noszone przez hazardzistów, ponieważ przyciągają szczęście finansowe. Mogą być używane przez każdego, kto zdecyduje się na duże ryzyko, by odnieść spektakularny sukces."

 

 

 

AMETYST

Minerał, przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego o fioletowej barwie. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie - "nie-przytomność" (a – nie, méthystos – przytomność), w języku łacińskim natomiast słowo "amethys" oznacza "uśpiony", a "amethystos" - "odurzony". Znaczenie tego słowa przypisuje się zwyczajowi starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan, którzy podawali w ametystowych misach nalewkę z opium jako środek nasenny i odurzający. Jego kolor przypisywano połączeniu rubinu z szafirem.

 Ametyst występuje w dużych ilościach wśród utworów pneumatolitowych i hydrotermalnych; także wśród skał osadowych (żwiry, piaski). Występuje głównie w próżniach pogazowych skał bazaltowych, w tak zwanych geodach lub migdałach. Geody pochodzące z Brazylii osiągają czasem wielkość ponad jednego metra sześciennego. Miejsca występowania na świecie to: Brazylia – Bahia, Minas Gerais, Mato Grosso, Urugwaj, Iran, USA – Montana, Georgia, Arizona, Rosja – Ural, w rejonie Jakucka, na Płw. Kolskim, Niemcy, Sri Lanka, Madagaskar, w Alpach. W Polsce ametyst spotykany jest w okolicach Lwówka Śląskiego i Kamiennej Góry oraz Krzeszowic – zwykle w melafirach, także w Tatrach – w dolomicie.

Ametyst ma znaczenie naukowe i kolekcjonerskie. Jest stosowany również w jubilerstwie jako kamień szlachetny. Jedne z najbardziej znanych ametystów to oszlifowany kamień o wadze 343 karata, który można oglądać w British Museum w Londynie oraz prezentowane w Smithsonian Institution w Waszyngtonie: oszlifowany brazylijski kamień o wadze 1362 karata i ważący 202,5 karata kamień Północnej Karoliny. W przeszłości niezwykle ceniono szlachetność ametystu. Często były umieszczane w klejnotach koronnych, czego przykładem jest na przykład berło Katarzyny Wielkiej czy berło królów brytyjskich. W skarbcu watykańskim natomiast znajduje się znany papieski pierścień z ametystem. 

Dwutlenek krzemu o pięknej fioletowej barwie. Nazwa Ametyst pochodzi od greckiego Amethystos dosłownie z greckiego: "środek przeciw upiciu się". Nazwa ta odpowiada jego właściwościom w uwalnianiu nas od rozmaitych uzależnień, w tym również od pijaństwa. Często w starożytnym Rzymie wykonywano z ametystu puchary, które nie dość, że miały chronić przed upiciem się i kacem, to jeszcze potrafiły zniwelować działanie trucizny, która potencjalnie mogła się znależć w takim kielichu.

Kamień ten ma zdolność do oczyszczania z negatywnych energii. Najlepiej działa noszony na szyi wówczas chroni właściciela od wszelkich nieszcześć, chorób, a dodatkowo wzmacnia nerwy i siłę woli, uwalnia od leków i depresji. Jednakże przede wszystkim kryształ ten łączy nas z wymiarami duchowości w naszym życiu. Pokazuje, że duchowość to nie czysta abstrakcja, coś w co jedynie kazano nam wierzyć bez zadawania zbędnych pytań. Ametyst daje nam namacalny dowód, że duchowość istnieje, zaczynasz ją przeczuwać - ametyst silnie wzmacnia naszą intuicję. Im dłużej nasycasz się energią ametystu, wówczas to w co dotąd tylko wierzyłaś nagle możesz zobaczyć ponieważ kamień ten aktywuje nasze trzecie oko. Dlatego kamień ten polecany jest do pracy z tą czakrą. Pomaga to nam zajrzeć do własnego wnętrza i poznać siebie, również na bardzo głębokich poziomach. Ten niezwykły kryształ może obudzić nasze zdolności parapsychiczne. Wspomaga prace naszego umysłu, łatwiej nam jest się skoncentrować i uczyć. Dlatego kamień ten polecany jest również tym, którzy pracują intelektualnie. Jego działanie na umysł i mózg jest kojące i uspokajające. Potrafi załagodzić ból głowy ale również uspokoić wzburzone emocje czy zniwelować skutki działania stresów. O tym kamieniu uważa się również, że potrafi leczyć choroby skóry. W tym celu należy zwilżyć kamień śliną i przyłożyc do chorego miejsca na skórze. Można również przez pewien czas trzymać ametyst w słoiczku z kremem i poprzez to wzbogacić działanie kosmetyku. Ametyst stosowany jest również do regeneracji. Takie właściwości ma zwłaszcza szczotka ametystowa - potrafi nawet regenerować inne kryształy. Umieszcza się go w pobliżu takiej szczotki albo wręcz na niej; energetyzacja jest szczególnie silna gdy przebiega w pełnym słońcu. Ametyst energetycznie odpowiada również naszej czakrze korony - stąd jego działanie otwierające nas na wymiar duchowy w naszym życiu.

 

ARAGONIT

Minerał z gromady węglanów, polimorficzna odmiana węglanu wapnia. Perły i masa perłowa muszli mięczaków zawiera 90% aragonitu. Jego nazwa wiąże się z miejscem występowania – Molina de Aragon w Hiszpani. Aragonit jest produktem niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych; występuje w pęcherzach pogazowych. W kawernach wapiennych i strefach utleniania złóż kruszców, w osadach gorących źródeł (składnik grochowców). Miejsca na świecie gdzie jest spotykany to: Hiszpania, Austria, Wielka Brytania, Peru, Włochy, Chile, Meksyk, Grecja, USA, kraje Afryki Południowo-Zachodniej oraz Słowacja i Czechy. W Polsce występuje w okolicach Kłodzka, Ząbkowic Śląskich i Szklar. Spotykany jest w Górach Świętokrzyskich i okolicach Tarnobrzega.

Choć aragonit jest wykorzystywany w tradycyjnym jubilerstwie rzadko ze względu na swoja miękkość jednak bardzo ceniony jest w wyrobie biżuterii artystycznej. Interesujący jest również dla kolekcjonerów. Ma również znaczenie naukowe.

 

JASPIS

Nazwa pochodzi od greckiego słowa iaspis - cętkowany kamień. Skała osadowa, zbita, drobnoziarnista, zbudowana z chalcedonu i kwarcu – występują one w zmiennych proporcjach. Zawiera różne minerały spełniające rolę domieszek: hematyt, goethyt, magnetyt, mangan, chloryty, aktynolit, epidot, zoisyt. Związki żelaza nadają jaspisom barwę brązową, żółtą, czerwoną lub zieloną. Jaspis jest odmianą chalcedonu, niekiedy jednak ze względu na ziarnistą strukturę traktuje się go jako samodzielną grupę w obrębie grupy kwarców. Występuje zazwyczaj w skałach osadowych w postaci drobnych wkładek; jako wypełnienie szczelin lub żył oraz w postaci buł. Często występuje w formie otoczaków w osadach aluwialnych i lodowcowych. Jest szeroko rozpowszechniony, czasami tworzy duże wystąpienia o charakterze złóżowym. Miejsca występowania na świecie: Meksyk, USA, Rosja - (Ural i Syberia), Chiny, Indie. W Polsce jaspis można spotkać w okolicach Niedźwiedziej Góry koło Krzeszowic.

Jaspis to ceniony materiał jubilerski, często wykorzystywany do wyrobu biżuterii artystycznej. Jest również materiałem dekoracyjnym uzywanym do wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych. Atrakcyjne jego odmiany są poszukiwane przez kolekcjonerów. Używany jest również jako kamień okładzinowy.

Pektorał, którego używał Arcykapłan w Świątyni Jerozolimskiej, był ozdobiony dwunastoma szlachetnymi kamieniami. Każdy kamień symbolizował jedno z dwunastu pokoleń Izraela. Jaspis symbolizował pokolenie Judy, z którego wywodzi się Jezus. Św Jan w Apokalipsie użył jaspisu, jako symbolu Chrystusa-Boga.

Jaspis to kamień ochronny gdyż pochłania negatywne energie. Wpływa uspokajająco na system nerwowy, dodaje nam pewności siebie, wpływa pozytywnie na stres stąd niejednokrotnie jest nazywany kamieniem antystresowym. Czerwony jaspis wzmacnia naszą wolę i sprzyja realistycznemu myśleniu, natomiast żółty wpływa pozytywnie na rozwój duchowy i pozwala postrzegać zjawiska pozazmysłowe. Zwłaszcza noszony bezpośrednio na ciele - równoważy prace wszystkich gruczołów dokrewnych (którym w ezoteryce odpowiadaja tzw. centra energetyczne, czyli czakramy) a tym samym wyrównuje biopole czli aure czlowieka . Może właśnie dlatego znawcy kamieni twierdzą, że jego moc lecznicza polega na oczyszczeniu ciała fizycznego i tzw. niewidzialnych ciał subtelnych otaczających ludzką postać. Dzięki temu wzmacnia się system odpornościowy. Żółty jaspis - poza wieloma mocami - ma i tą, że każdą kobietę potrafi rozbudzić erotycznie. Brązowy podobnie działa na mężczyzn. Jaspisy są bardzo mocnymi talizmanami poprawiającymi atmosfere w pracy i rodzinie.

Jaspis ceglasty - czerwony

Jego czerwony kolor powodują atomy żelaza. Uzdrawia stare rany duszy. Wykorzystywany w terapii reinkarnacyjnej. Czyści kanały, meridiany. Jego lekcja to: naucz się kochać i dbać o siebie samą. Jego energia mocno osadza w rzeczywistości, pomaga przezwyciężyc lęk, uczy jak racjonalnie do niego podejść i jak praktycznie radzić sobie z problemami. Czerwony jaspis wzmacnia naszą wolę i sprzyja realistycznemu myśleniu. Nosili go żołnierze bo chronił przed ranami śmierci. Powinni go również nosić ci, którzy mają władzę. Kamień ten uczy jak panować nad sobą i pokonywać własne słabości. Dzialła na czarke podstawy. Aktywizuje energię w stopach i łączy nas z energiami Ziemi. Wyzwala głęboki spokój i odprężenie, oczyszcza i harmonizuje energię życiową. Z tego względu idealny w sytuacjach gdy konieczne jest wyciszenie nerwów czy nadmiernie wzbudzonych emocji. Był uważany za cudowny kamień leczący choroby i przynoszący moc w zwalczaniu przeciwności losu. Pomaga przezwyciężyć depresje. Równoważy prace wszystkich gruczołów dokrewnych (którym w ezoteryce odpowiadają tzw. centra energetyczne , czyli czakramy) a tym samym wyrównuje biopole czyli aure człowieka. W starożytnym Egipcie był stosowany przy chorobach kobiecych. Czerwona odmiana jaspisu działa silnie ochronnie, chroni od złych czarów.  Czerwony przeciwdziała zauroczeniu złych ludzi (czesto zastępowany czerwoną wstążeczką).

Astrologicznie pomocny dla: Barana, Byka, Blizniat, Raka, Panny, Wagi, Skorpiona, Koziorozca.

Podporzadkowany astrologicznie: Merkuremu, Marsowi, Jowiszowi.

Jaspis Dalmacki - Dalmatyńczyk

To kamień nasycający swojego posiadacza energią pieniężną. Wśród minerałów reprezentuje on pieniądze, bogactwo, obfitość. W starożytnym Rzymie był uważany za symbol dobrobytu. Powoduje ożywienie. Pomaga zwalczyć lenistwo.

Należy do rodziny kwarców. Jest nieprzeźroczysty, a w swej ciekawej palecie, w zależności od miejsca pochodzenia, posiada prawie wszystkie kolory, choć oczywiście dominują czerń i biel we wszystkich odcieniach.

 

KORAL

Nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy organizmów morskich z podgromady koralowców Corrallium, zamieszkujących morza strefy ciepłej i gorącej. Korale są pochodzenia organicznego. Są to szkielety wapienne koralowców. Większość koralowców tworzy rafy, atole i ławice o gęsto rozgałęzionych pniach. Pnie kolonii koralowej dochodzą średnio do 40 cm wysokości, gałązki do 4-6 cm grubości. Właśnie te szkielety, wytwarzane przez niewielkie polipy, wykorzystuje się jako materiał jubilerski. W stanie surowym kawałki korali są matowe, po wypolerowaniu mają połysk szklisty. Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, kwasy i gorące kąpiele. Barwa może z biegiem czasu zblaknąć (barwę można przywrócić przez zanurzenie w wodzie utlenionej). Wyróżnia się wiele odmian, przyjmując za podstawę klasyfikacji barwę korali lub miejsce występowania. Pod względem barwy Włosi dzielą korale na 9 grup: białe, białe w różowe plamki, krwiste, bladoróżowe (2 odmiany), czerwone, ciemnoczerwone i o barwie granatów. Podobną klasyfikację stosują Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Głównym miejscem handlu jest Torre del Greco (okolice Neapolu - Włochy) , gdzie obrabia się ¾ korali wyłowionych na całym świecie. Korale szlachetne żyją w morzach, tworzą ławice na głębokości od 3 do 50 m. W Japonii znaleziono kolonię dochodzącą do 1 m wysokości. Z wyłowionych korali usuwa się miękkie części, następnie sortuje według jakości, uwzględniając grubość koralowiny, gałązek, barwę oraz skazy.

Miejsca występowania i charakterystyka

Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym, wzdłuż wybrzeży Algierii i Tunezji, zachodnich Włoch, Korsyki, Sardynii, Sycylii – ławice rozwijają się na dnie skalistym i kamienistym, często pod skalnymi przewieszkami. Ich gałązki zwrócone są ku dołowi. Połów tych korali nie jest łatwy, trzeba je wyszukiwać wśród załomów skalnych. Do wysoko cenionych należą korale algierskie , które dają najmniej odpadów przy obróbce. Wzdłuż Archipelagu Malajskiego występują korale czarne (Accarbaar) – najwyżej cenione w handlu. Podobne występują w Morzu Czerwonym i u wybrzeży zachodnich Indii. U brzegów Afryki i wysp Samoa występują wysoko cenione korale Akori – czerwone, fioletowe, niebieskie. Korale japońskie (ciemnoczerwone – Moro i bladoróżowe – Boke) przewyższają wielkością i grubością korale włoskie.

Do celów zdobniczych poszukiwany jest koral szlachetny, o najbardziej żywej, czerwonej barwie. Bywają również jego odmiany białe, różowe lub białe w różowe plamki. Korale dostarczają materiału jubilerskiego. Służą do wyrobu koralików - do wyrobu naszyjników i bransoletek; także do przedmiotów artystycznych i rzeźb. W Polsce naszyjniki z korali stanowią nieodłączną ozdobę regionalnego stroju krakowskiego. Nie wszystkie gałązki nadają się do obróbki, przede wszystkim ze względu na zbyt małą średnicę i małą spoistość materiału. Koralom poddawanym obróbce nadaje się zwykle kształt obły, kulisty i kaboszonowy. W złotnictwie najbardziej poszukiwane są korale o barwie czerwonej (rejon Morza Śródziemnego), czarne (Hawaje), niebieskie (Kamerun) oraz białe (Japonia).

Koral od dawna chętnie stosuje się zarówno w formie ozdoby, jak i amuletów. W wielu miejscach na świecie traktuje się go jako talizman o wyjątkowej wartości. Wierzono, że amulety z korala odpychają złe demony. We Włoszech nadal zawiesza się kawałek korala na szyi niemowlęcia, by chronić dziecko przed
złym spojrzeniem. Włoszki noszą sznur korali jako amulet obdarzający szczęściem i odwzajemnioną miłością. Współczesni litoterapeuci używają korali w zależności od jego koloru. Biały koral w naturalnej postaci używany jest do wzmacniania tkanki kostnej, szczególnie przy osteoporozie, słabych zębach krzywicy. Koral łososiowy poprawia system krążenia i usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn. Czerwony aktywizuje tarczycę, poprawia przemianę materii i wzmacnia serce; dodaje energii i sił witalnych osobom osłabionym i zmęczonym. Ciemnoczerwony pomaga przy leczeniu anemii, przy kłopotach z krążeniem i osłabionym sercu. Koral różowy natomiast uspokaja serce, łagodzi wzburzenie i wzmacnia odporność organizmu.

Dobrze jest wiedzieć, że korale bledną, gdy nosząca je osoba choruje. Są również wrażliwe na gorącą wodę i chemikalia.

 

OBSYDIAN "PŁATEK ŚNIEGU"

Obsydian (izofir) jest skałą magmową wylewną, przeważnie kwaśną i składającą się prawie wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego. Są dwie wersje pochodzenia nazwy tej pięknej skały. Pierwsza mówi, że to od nazwy plemienia Obsius, zamieszkującego kiedyś tereny dzisiejszej Etiopii. Druga wersja pochodzi od rzymskiego uczonego Pliniusza Starszego, który mówi, że kamień ten znalazł jako pierwszy pewien obywatel Rzymu niejaki Obsius.

Obsydian jest substancją amorficzną (bezpostaciową) czasami nawet lekko prześwitującą. Ma muszlowy przełam i białą rysę. Obsydiany bywają czarne, brunatne, szare, a czasami brunatnożółte, ciemnozielone, oliwkowe, ciemnoniebieskie. Bardzo rzadko spotyka się okazy czerwone, purpurowe złociste. Bywa, że na powierzchni pojawiają się ciekawe plamki podobne do płatków śniegu – to obsydiany śnieżne. Prawdziwym rarytasem jest obsydian tęczowy (iryzujący) – najpiękniejsze okazy tej odmiany pochodzą z Meksyku – ten kamień jest bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów i jubilerów. Barwa obsydianów uwarunkowana jest domieszką różnych pigmentów i inkluzji: hematytu, plagioklazów, sanidynu, leucytu i innych. Osobliwością są też nieduże otoczaki obsydianu zwane łzami Apacza – spotyka się je w Nowym Meksyku i Arizonie w USA a również na Słowacji. Wymienianie wszystkich lokalizacji obsydianu byłoby długie, wiec ograniczyć się można tylko do stwierdzenia, że można je znaleźć tam gdzie są lub niedawno były wulkany.

Kamień ten polecany jest wszystkim interesującym się ezoteryką, parapsychologią i spirytyzmem. Ułatwia on i aktywizuje nasze właściwości parapsychiczne. Chroni je, a równocześnie każe mocno trzymac się ziemi, by zachować zdrową równowagę. Wszystkie odmiany obsydianu dobre są dla ludzi łagodnych. Noszone jako wisiorek stanowią skuteczną ochronę, by inni nas nie wykorzystywali. Obsydiany leczą też wiele dolegliwości związanych z układem pokarmowym- żołądkiem, jelitami etc.

 

TYGRYSIE OKO

Kamień alergików. Łagodzi objawy alergii, stany zapalne dróg oddechowych. Wyostrza wzrok. Daje siłę przebicia. Tygrysie oko jest odmianą kwarcu. Ma złocisty lub złocistobrązowy kolor, jest związany z energią ognia. Kamień ten uzmysławia nam, że jedyną pewną rzeczą w świecie jest ruch, zmiana i jedynie dzięki jej akceptacji możemy przeżywać szczęście i poczucie pełni. Dzięki wibracjom tego kamienia możemy zaktywizować własną energię, wzbudzić w sobie poczucie bezpieczeństwa bez konieczności przylegania i trzymania się tego, co materialne i namacalne. Energia ta pomaga nam pozbyć się wewnętrznego zamętu i znieść blokady emocjonalne. Tygrysie oko wyostrza nasze postrzeganie, również wzrok. Na wielu poziomach zaczynamy lepiej dostrzegać co się wokół nas dzieje. Wzrasta też nasza zdolność przewidywania. Kamień ten dodaje odwagi w wyrażaniu własnego zdania, wzmacnia wolę przetrwania i dążenia do sukcesu. Ze względu na kolor tygrysie oko jest związane ze splotem słonecznym, wspomaga też trawienie i leczy z przeziębień. By poprawić wzrok można kłaść oczyszczone wcześniej kamienie na powieki lub przemywać oczy wodą, w której się moczyły. Charakterystyczna piękna gra barw tygrysiego oka ma działanie stymulujace. Pobudza do pracy nad emocjami, łagodnie energetyzuje ciało, przynosi radość, zadowolenie i uwolnienie od lęku. Sprzyja przejrzystości myśli. Poprawia skupienie i koncentrację na rzeczach ważnych, a także wzmacnia wolę. Pomaga w ekspresji oraz łatwiejszym wyrażaniu uczuć i myśli. Tygrysie oko przyśpiesza strumień energii w organizmie i znosi bariery w jej przepływie. Dzięki temu wzmaga naturalne procesy samoleczenia, a także poprawia krążenie. Wiadomo również, że reguluje trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Pobudza organizm do wydalania toksycznych substancji oraz znosi dolegliwości spowodowane ogólnym zatruciem ustroju, na przykład ospałość, bóle brzucha i głowy oraz przewlekłe zmęczenie. Kamień położony na splocie słonecznym rozgrzewa ciało dzięki czemu pomaga likwidować przeziębienie, grype, angine i zapalenie płuc. Dodatkowo wzmaga działanie przyjmowanych leków i przyśpiesza powrót do zdrowia po ciężkich chorobach. Przyłożony do oczu znosi ich ból i pieczenie spowodowane długą pracą przed monitorem komputera. Likwiduje cienie pod oczami i obrzeki powiek oraz poprawia wzrok. Noszony na piersiach łagodzi symptomy astmy, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz alergii objawiajacej się kaszlem, kichaniem i łzawieniem oczu.

 

LABRADORYT

Labrador – minerał z gromady krzemianów zaliczany do grupy plagioklazów. Nazwa pochodzi od półwyspu Labrador, gdzie występuje w znacznych ilościach. Opisany i nazwany w 1780 r. Około dwieście lat temu pewien misjonarz – ojciec Adolf, działający w Kanadzie, zwrócił uwagę na z pozoru mało atrakcyjne szare skały, które dopiero przy obracaniu ujawniały całą paletę pięknych barw. Odkrycie bardzo zainteresowało przyrodników i geologów. Minerał zidentyfikowano jako trójskośny skaleń sodowo – potasowy czyli plagioklaz i od miejsca znalezienia nadano mu nazwę labrador, a skałę zawierającą dużo labradoru – labradorytem. Po jakimś czasie odkryto ten piękny kamień na Ukrainie w pobliżu Kijowa. Z ukraińskiego surowca już w roku 1781 zaczęto wyrabiać piękne wyroby w słynnych warsztatach szlifierskich w Petrodworcu koło Sankt Petersburga. Gra barw w labradorze wywołana jest interferencją światła odbitego od mikroskopijnych wrostków różnych minerałów ciemnych rozmieszczonych wzdłuż płaszczyzn łupliwości, lub interferencją drobniutkich zrostów bliźniaczych kryształów labradoru. Labrador i labradoryty występują w wielu miejscach na świecie, ale najpiękniejsze są chyba okazy ze złoża Ojamo w Finlandii i niewiele mu ustępujące okazy z Madagaskaru. Fińskie labradory noszą nazwę: spektrolit.

Labradoryt tworzy kryształy słupkowe, tabliczkowe, występuje w postaci średnio- lub gruboziarnistych skupień. Bardzo często tworzy zbliźniaczenia. Kryształy, zawsze wrosłe rzadko odznaczają się dobrym wykształceniem. Jest kruchy, przezroczysty, często wykazuje jaskrawą, migotliwą grę barw w odcieniach niebieskich, fioletowych, złocistych, zielonych. Zjawisko to stanowi rodzaj iryzacji zwany schillerescencją, która w tym przypadku określana jest mianem labradoryzacji. Labradoryt charakteryzują też liczne Inkluzje. Najczęściej spotyka się wrostki cyrkonu, magnetytu, ilmenitu, rutylu i hematytu. Odpowiednio ułożone, wywołują różne efekty świetlne, nadając kamieniom atrakcyjny wygląd i osobliwe zabarwienie.

Miejsca występowania labradorytu: USA – znajdują się tam dobrze wykształcone kryształy nadające się do obróbki jubilerskiej, Meksyk, Kanada – na Półwyspie Labrador, Australia, Finlandia – główne miejsce pozyskiwania niezwykle pięknych kamieni. Polska – (jako składnik gabra) w Woliborzu i Bożkowie na Dolnym Śląsku (w postaci ziarn charakteryzujących się błękitną migotliwością)

Labradoryt ma szerokie zastosowanie w przemyśle ceramicznym. Wykorzystywany jest także do produkcji materiałów ogniotrwałych oraz w budownictwie jako kamień dekoracyjny i okładzinowy. Labradoryt używany jest również jako materiał rzeźbiarski

Główne zastosowanie labradorytu wynika jednak z tego, że jest niezwykle cenionym kamieniem ozdobnym. Jest powszechnie stosowany w jubilerstwie. Stosuje się wobec niego szlif kaboszonowy, jak i fasetowy. Najczęściej spotyka się okazy dochodzące do 20 ct. Najcenniejszy materiał jubilerski stanowią labradory fińskie tzw. spectrolit fiński, dające efekt Schillera. Również mniejsze kamienie nieszlifowwane a łamane mają niezwykłe walory estetyczne i jubilerskie.

Labradoryt to kamień niezwykły, posiadający piękne odcienie, kolory, połysk i blask, jakiego brakuje innym minerałom. Jest to minerał z grupy plagioklazów i swój wygląd zawdzięcza temu, iż jest mieszanką dwóch innych minerałów – albitu (glinokrzemianu sodu) i anortytu (glinokrzemianu wapnia).

Według Eskimoskiej legendy, Zorza Polarna została uwięziona w skałach wzdłuż wybrzeża Labrador. Uwolnił ją przejeżdżający tamtędy Eskimoski Wojownik, rzucając w kamienie ostro zakończoną włócznią. Jednak nie cała Zorza została uwolniona, kilka jej świateł pozostało w skałach, dzięki czemu kamień zwany Labradorytem ma taki piękny połysk i wewnętrzne iskierki.

Kamień ten ma właściwości niezwykłe, bowiem pomaga walczyć z frustracją, dodaje odwagi, jest pomocny w pozbywaniu się nieśmiałości i niezdecydowania. Kamień ma moc uwalniania od nałogów, oczyszczania aury i uwalniania pozytywnej energii, pomocnej w koncentracji.  Labradoryt zwany jest również kamieniem, który przynosi szczęście. Nosząc przy sobie ten minerał pomagamy w oczyszczaniu umysłu, zwiększeniu koncentracji, życiu w harmonii z innymi, zwiększeniu entuzjazmu i intuicji. Kamień pomaga również w leczeniu chorób oczu, mózgu, w procesie metabolizmu i trawienia.

Labradoryt, dzięki twardości na poziomie 6- 6,5 i temu jak wygląda, idealnie nadaje się do produkcji biżuterii i innych tego typu ozdób. W astrologii najbardziej pasuje do takich znaków zodiaku jak: Skorpion, Strzelec i Lew.

Labradoryt nazywany jest "Świątynią Gwiazd" i przynosi jasność myśli jednocześnie otwierając na  mądrość Wszechświata. Uważany jest za kamień przynoszący ulgę przy stanach niepokoju, beznadziejności i depresji, zastępując je entuzjazmem, wiarą w siebie i inspiracją. Rozprasza negatywną energię przynosząc zrozumienie dzięki jasności myśli. Pozytywnie oddziałuje na współpracę z innymi wnosząc porozumienie i harmonię. Kamień ten wzmacnia wytrwałość, daje siłę i rozwija intuicję - pozwala stać jej się częścią procesu myślowego. Symbolizuje ruch cykliczny, sprzyja byciu "tu i teraz". Kamień ten pozwoli dostrzec prawdziwy obraz rzeczywistości - przeniknąć przez iluzję, sprecyzować aktualne cele i je osiągnąć. Doskonały do wzmacniania intuicji, wyobraźni, rozwijania entuzjazmu i wprowadzania w życie nowych idei. Labradoryt ma właściwości ochraniające i oczyszczające pole energetyczne, podnosi świadomość. Może także pomóc w rozwinięciu umiejętności zobaczenia aury. To kamień transformacji - pomaga podążać za głosem intuicji (wyostrza ją) i określić właściwy czas do wcielenia danych idei w życie. Pozwala pozbyć się uczucia strachu i niepewności wzmacniając wiarę w siebie i ufność do Wszechświata. Pomoże odkryć przeznaczenie i właściwą drogę a także nakieruje jak nimi podążać mądrze używając swoich wrodzonych zdolności. Rozwija silną wolę i poczucie własnej wartości, również  pomaga łączyć intelektualną stronę umysłu z mądrością intuicyjną. Pobudza kreatywność inspirując do wcielania oryginalnych, nowatorskich idei i rozwiązań problemów. Przynosi cierpliwość, która prowadzi do lepszego skupienia myśli i koncentracji. Labradoryt łączy w sobie energię zarówno Słońca, jak i Księżyca, co czyni z niego skuteczny kamień energetyczny. Jest on pomocny w przetrwaniu ciężkich czasów i wyzwań - jego siła pozwala wydostać się z problemów i dostrzec "światełko w tunelu". Jeśli masz stresującą pracę, Labradoryt zregeneruje Twoje niedobory energetyczne tak, że poczujesz się pełna sił witalnych i umysłowych. Spanie z Labradorytem wpływa na rozwinięcie proroczych snów oraz otwarcia się na przewodnictwo duchowe. Kamień ten nauczy Cię, jak wartościowa jesteś, wyzwoli moce, uświadomi zdolności i obdarzy silną wolą.

Kamień ten przynosi ulgę w chorobach oczu i mózgu. Poprawia kondycję tkanki kostnej, przynosi ulgę w chorobach kręgosłupa i bólach stawów. Osoby cierpiące na reumatyzm i artretyzm mogą czerpać korzyści z uzdrawiających mocy Labradorytu. Równoważy gospodarkę hormonalną organizmu, jak również jest pomocny przy przeziębieniach, niskim ciśnieniu krwi i reumatyzmie. Pomaga oczyścić ciało z toksyn i spowolnić proces starzenia się. Labradoryt jest doskonałym kamieniem dla kobiet, które chcą stracić na wadze, gdyż reguluje problemy trawienne i poprawia metabolizm. Pobudza fizyczną aktywność - "daje kopa" energii niezbędnej do podjęcia działania.

Baran - ametyst, szafir, opal
Byk - agat, szmaragd, agat, perły
Bliźnięta - beryl, szmaragd, agat, perły
Rak - szmaragd, onyks, karneol, onyks,
granat
Lew - rubin, karneol, onyks,
granat
Panna - jaspis, chryzolit,
ametyst
Waga - diament, akawamaryn,
jaspis
Skorpion - topaz,
malachit
Strzelec - turkus, rubin,
obsydian
Koziorożec - opal, granat,
kryształ górski
Wodnik - szafir,
ametyst
Ryby - chryzolit, krwawnik, jaspis, turkus

 

AMETYST - łagodzi bóle głowy, migreny, leczy bezpłodność, bezsenność, alkoholizm.

AWENTURYN - wzmacnia system nerwowy, pomaga przy schorzeniach serca, poprawia witalność.

BURSZTYN - leczy nadczynność tarczycy; pomocny w bólach głowy, migrenach, przeziębieniach i grypie, reumatyzmie oraz dolegliwościach układu krążenia.

CHALCEDON - uspokaja; pomaga w leczeniu ran i dolegliwości tarczycowych, klimakterium, chorób gardła.

CYTRYN - kamień antycukrzycowy - wspomaga wydzielanie insuliny, usuwa zatrucia krwi; łagodzi stres u dzieci.

FLUORYT - łagodzi stres, chroni płuca, wspomaga leczenie nowotworów płuc i wątroby - kamień dla palaczy

HEMATYT - kamień sił witalnych. Oczyszcza krew, przynosi ulgę w bólach karku i pleców, wspomaga leczenie anemii.

JADEIT - chroni przed wypadkami, ułatwia zasypianie, odpędza senne koszmary. Wpływa wzmacniająco na cały organizm, działa uspokajająco i odprężająco. Poprawia pracę serca i układu trawienia, usuwa toksyny z nerek i krwi. Łagodzi również skutki grypy.

JASPIS - kamień antystresowy, wzmacnia system odpornościowy, poprawia wzrok, słuch, wspomaga  leczenie wątroby, śledziony i nerek.

KARNEOL - kamień odwagi. Uspokaja, poprawia koncentrację, wspomaga leczenie reumatyzmu, bezpłodności, bólów głowy.

KRYSZTAŁ GÓRSKI - kamień-neutralizator. Zobojętnia szkodliwe promieniowanie, wspomaga leczenie guzów nowotworowych i ciężkich przeziębień.

KWARC RÓŻOWY - kamień mocnego serca. Korzystnie wpływa na schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne, nowotwory, negatywne promieniowanie.

LAPIS-LAZULI - kamień silnych włosów. Działa na tarczycę, spowalnia proces łysienia, obniża ciśnienie, leczy kurzajki, brodawki, narośla

ONYKS - kamień równowagi psychicznej. Łagodzi zaburzenia neurologiczne, regeneruje serce, nerki i tkankę skórną.

OPAL- kamień radości życia. Odtruwa organizm, wspomaga leczenie chorób krwi, łagodzi zaburzenia koordynacji ruchu i wzroku

TOPAZ- kamień młodości. Opóźnia proces starzenia i odwraca jego skutki, pomaga leczyć wrzody, impotencję, żylaki i astmę.

TYGRYSIE OKO - kamień alergików. Łagodzi objawy alergii, stany zapalne dróg oddechowych, wyostrza wzrok.

UNAKIT - wzmacnia system odpornościowy; używany przy leczeniu nowotworów - pomaga regenerować chore komórki. Wycisza, pomaga odzyskać pewność siebie. Wspomaga medytacje i afirmacje.

 


AGAT - przyciąga dostatek i pieniądze

AGAT MSZYSTY – daje spokój i siłę

AGAT MUSZLOWY - przynosi pieniądze i zdrowy stosunek do finansów

AKWAMARYN - zmniejsza strach i dezorientację; wzmacnia organy oczyszczające ciało

AMAZONIT – kamień młodości; poprawia zdolność myślenia i zapamiętywania; przyciąga pieniądze

AMETYST - wspiera wyciszenie i medytacje, pomaga zrozumieć wizje i przyciąga twórcze oraz prorocze sny. Rozwija intuicję i przyspiesza rozwój wewnętrzny opierający się na odbieraniu i akceptowaniu przekazów z Wyższej Jaźni. Chroni przed nałogami i innymi uzależnieniami.

AWENTURYN - kamień menadżerów; podnosi energię serca, uspokaja, obdarza cierpliwością i radością. Wypełnia optymizmem, likwiduje lęki, daje opanowanie. Łączy z uzdrawiająca siłą natury.

BURSZTYN - pochłania negatywne energie z ciała i z powietrza

CHALCEDON - uspokaja i wycisza nadmierny temperament, hamuje gniew, likwiduje impulsywność. To kamień mówców: pomaga rozwijać elokwencję i mądrość. Chroni przed hipnozą.

CHRYZOPRAZ - oczyszczając podświadomość pozwala wprowadzić nowe kody myślowe. Poprzez pomoc w likwidowaniu kompleksów przygotowuje d

Wydrukuj

InfoSerwis - oprogramowanie sklepu internetowego