NO FEAR IN DESIGN
NIE PODĄŻAMY ZA MODĄ. MODA KROCZY ZA NAMI
COME TO THE OTHER SIDE
DOŁĄCZ DO LEPSZEGO ŚWIATA. KREUJ GO Z NAMI
ZOBACZ
Previous slide
Next slide
NO FEAR IN DESIGN
NIE PODĄŻAMY ZA MODĄ. MODA KROCZY ZA NAMI
ZOBACZ
COME TO THE OTHER SIDE
DOŁĄCZ DO LEPSZEGO ŚWIATA. KREUJ GO Z NAMI
ZOBACZ
Previous slide
Next slide
Vivienne Westwood punk i moda

I przychodzi taki dzień… Dzieje się coś, co sprawia, że świat nie będzie już nigdy taki sam… Usłyszeliśmy tą wiadomość w radio bardzo wcześnie rano. Jeszcze przed brzaskiem. Warszawa jeszcze spała. Świat jeszcze spał… Vivienne Westwood odeszła a wraz z nią jej punk i jej moda. To będzie nasz hołd, nasza wdzięczność.

Vivienne Westwood nie żyje ale jej punk i moda nieśmiertelne
https://www.viviennewestwood.com/en/

Była… Jest niezmiennie i zawsze pozostanie jedną z naszych mistrzyń. Guru. Ikon. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się lub zastanawiać będziecie dlaczego nasza autorska biżuteria jest tak intrygująca, zaskakująca i oryginalna to między innymi dzięki niej. Ponieważ Vivienne Westwood, punk i moda jak ją postrzegała wywarły na nas wpływ ogromny. Dziękujemy piękny, dziki ptaku!

Była… Wiemy, że jej śmierć jest definitywna ale nie potrafimy o niej pisać w czasie przeszłym. Ponieważ jest tak ważna dla nas jako projektantów autorskiej biżuterii. Ale również dlatego, że nie tylko punk i moda ale też szeroko rozumiana estetyka i kultura zawsze z echem wpływu Vivienne Westwood pozostaną. Jej wkład bez wątpienia nigdy nie zostanie zapomniany. I nie straci na wartości. Tego jesteśmy pewni.

Zdecydowanie więcej musimy pisać na naszym blog biżuteria moda sztuka. Zwłaszcza o geniuszach, których tak wiele w naszym artystycznym i twórczym życiu projektowym. A bez których nasza biżuteria autorska nie byłaby tak oryginalna. Alexander McQueen, Karl Lagerfeld … I znowu się spóźniliśmy. Dobrze, że zdążyliśmy napisać o Iris Apfel. Bo o niej możecie przeczytać w naszym wpisie: Iris Apfel moda biżuteria.

Vivienne Westwood, jej punk i moda, jej całe fascynujące i kreatywne życie

Anarchiczna idealistka. Całe życie szturmowała mentalne, kulturowe i estetyczne skostniałe obwarowania i zepsute status quo świata. Zmieniła Wielką Brytanię. Była buntowniczą świeżością w zatęchłej tradycji i konwenansie. Rewolucjonistką. Nienawiść do korupcji i globalnej niesprawiedliwości zawsze napędzała jej działania. Nawet przypadki gnuśnej bierności młodzieży wobec bieżących problemów i wobec życia budziły jej bunt. I dawały energię do działania. Do walki o lepszy świat. A energii nawet w minionych latach, w podeszłym już przecież wieku, często miała więcej niż młodzi.

Vivienne Westwood, jej punk i jej moda to nowy początek. Bez niej punk nie miałby tak gigantycznej, odkrywczej i estetycznej jakości. Podbiła, ożywiła i zmieniła na zawsze modę. I choć była jedną z głównych wizytówek ruchu “no future” to nie przeszkodziło jej w zbudowaniu globalnego imperium. I to w oparciu o filozofię równości społecznej, szacunku dla środowiska i krytyce konsumpcjonizmu. Wymyśliła New Romantics. Wysłała Naomi Campbell po wybiegu w ulicznym pachołku. No i pojawiła się na spotkaniu z Królową bez… bielizny.

Rebelia musi szokować jeśli ma przewrócić skostniały porządek

I to oczywiście tylko spojrzenie na tą przebogatą osobowość przez dziurkę od klucza. Zanim szeroko otworzymy drzwi i napiszemy więcej rozwiniemy tę ostatnią anegdotę. Otóż niepokorna Vivienne Westwood, miała w swoim sercu punk i nie tylko moda bo nawet szacunek do tradycji nigdy jej nie ograniczały. Królowa Elżbieta II zaprosiła ją w 1992 roku do Pałacu Buckingham aby wręczyć jej Order Imperium Brytyjskiego. A skandal obyczajowy wybuchł gdy po wyjściu z Pałacu kręciła się przed dziennikarzami. Prezentując swoją spódnicę odkryła przed nimi, że… bieliznę zostawiła w domu. Królowa prawdopodobnie nie miała jej tego za złe bo w 2006 roku uhonorowała ją tytułem Damy 🙂

Dla Westwood moda była bronią. Wiedziała, że ubrania czynią ludzi seksownymi. I tak je projektowała. Jednak na swój jedyny, oryginalny i rewolucyjny sposób. Bo zawsze w jej modzie chodziło o to, żeby wstrząsnąć. Zniszczyć nędzny konformizm i stworzyć lepszy świat.

Vivienne Westwood nie żyje ale jej punk i jej moda pozostaną żywe na zawsze

Jej dom modowy wydał oświadczenie w mediach społecznościowych. “Vivienne do samego końca robiła to, co kochała – projektowała, zajmowała się designem, pracowała nad swoją sztuką, pisała książkę i zmieniała świat na lepsze. Miała niesamowite życie. Świat potrzebuje więcej takich osób, jak Vivienne, żeby zmieniać się na lepsze”

Już wiemy, że niezwykła marka, którą stworzyła nie przestanie istnieć. Będzie działała dalej. O takim zamiarze poinformował mąż i parter tej niezwykłej projektantki – Andreas Kronthaler. Stwierdził, że bedzie pracował dalej “mając Vivienne w sercu”. Dodał, że do końca wspólnie pracowali a wybitna i zawsze niepokorna projektantka zostawiła mu ogrom rzeczy, tematów i wizji, którymi się zajmie. To dobra wiadomość bo w jakimś sensie wizja Vivienne Westwood, jej moda i punk pozostaną w rzeczywistości świata. Choć to niemal pewne, że jej dzieło już nie będzie tym samym. Ponieważ będzie brakowało bezpośredniego wkładu jej geniuszu.

Świat komentuje odejście Vivienne Westwood doceniając jak zyskał na jej geniuszu

Dziennikarz Eric Alper przypomina, że Vivienne łączyła modę z muzyką. I wspomina lata 70 kiedy współtworzyła i kształtowała scenę punkową w Wielkiej Brytanii. Rewolucyjnie. Bo to był prawdziwy przewrót zarówno w świadomości społecznej jak i poszczególnych ludzi. A wpływ tego przewrotu na szeroko rozumianą estetykę i modę był ogromny. Aktualny do dziś. Pisaliśmy już odrobinę o tym na naszym blog biżuteria moda sztuka ale temat rzeka. Dlatego z pewnością jeszcze do niego wrócimy. Tymczasem możecie przeczytać wpis, który zatytułowaliśmy: “Moda i chaos“.

Wspomniany Eric Alper przypomina, że Vivienne Westwood to nie tylko moda i punk. Bo była również niewiarygodnie aktywną aktywistką i bojowniczką o dobro w istotnych sprawach świata. Ponieważ promowała kampanię na rzecz rozbrojenia nuklearnego. Intensywnie wspierała także walkę ze zmianami klimatu. Co istotne i znamienne jest tym bardziej, że stworzyła globalnie rozpoznawalną markę modową. A wiemy, że przemysł odzieżowy jest jednym z największych źródeł zanieczyszczeń i skażenia przyrody. Nigdy jednak nie interesował jej tak zwany “fast fashion” Bo zawsze głosiła i namawiała aby kupować mniej rzeczy, lepszej jakości, które będą trwały i służyły dłużej. Warto też wspomnieć, że wspierała grupy i akcje walczące o prawa człowieka. A to tylko niewielki ułamek jej istotnej dla świata aktywności. Eric Alper ma rację na jej temat. Ponieważ nie sposób się z nim nie zgodzić. Bo nie będzie drugiej takiej jako ona.

Oryginalna moda i niezależna moda, o której możemy pisać niemal bez końca

Dlatego z pewnością wrócimy do niezwykłej osoby Vivienne Westwood i tego jaki wpływ miała na punk oraz ile moda dzięki niej zyskała. Jeśli wcześniej chcecie przybliżyć sobie tą niesamowitą osobowość to oczywiście Vivienne Westwood na wikipedii jest obecna. Zobaczcie też sklep internetowy Vivienne Westwood. To również kopalnia wiedzy i wrażeń niezwykłych.

Kochana Vivienne Westwood, dziękujemy za punk i za to ile moda, my i nasza biżuteria autorska Tobie zawdzięczają

A choć smutne informacje dziś do nas dotarły to i tak wdzięczność w nas. Za ikonę stylu nieśmiertelną. I zjawisko wykraczające poza granice mody, muzyki i kultury. Ponieważ dla nas to ważny temat i bogaty niezmiernie dlatego z pewnością jeszcze do niego wiele razy wrócimy. Czytajcie nasz blog biżuteria moda sztuka. Warto 🙂

Ps. Przeczytaj też nasz wpis, gdzie tematem jest biżuteria: “Biżuteria – (prawie) wszystko, co powinniście wiedzieć”

NASZ BLOG

zobacz pozostałe wpisy

REZYGNUJESZ?

+ PAMIĘTAJ, ŻE MAMY DLA CIEBIE DARMOWĄ PRZESYŁKĘ INPOST BEZ WZGLĘDU NA KWOTĘ ZAMÓWIENIA
+ KUPIONĄ BIŻUTERIĘ ZAPAKUJEMY W ATRAKCYJNY SPOSÓB DLATEGO MASZ GOTOWY UDANY PREZENT DLA BLISKIEJ OSOBY… LUB DLA SIEBIE :)
+ ZOBACZ JAKIE DOSTAJEMY ZACHWYCAJĄCE OPINIE OD NASZYCH ZADOWOLONYCH KLIENTEK I KLIENTÓW (po kliknięciu linku otworzy się nowe okno tak więc nie stracisz strony, na której właśnie jesteś ani swojego koszyka)
+ ZAKUPY U NAS SĄ BEZPIECZNE BO NASZ SKLEP INTERNETOWY MA CERTYFIKAT BEZPIECZEŃSTWA A WSZELKIE DANE ZWIĄZANE Z PŁATNOŚCIĄ SĄ SZYFROWANE
+ JEŚLI JESZCZE MASZ JAKIEKOLWIEK WĄTPLIWOŚCI ZADZWOŃ: 698707067 BO Z RADOŚCIĄ ODPOWIEMY NA KAŻDE PYTANIE (jeśli w danej chwili nie będziemy mogli rozmawiać oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe)

UDANYCH ZAKUPÓW
DETOXDESIGN