NO FEAR IN DESIGN
NIE PODĄŻAMY ZA MODĄ. MODA KROCZY ZA NAMI
COME TO THE OTHER SIDE
DOŁĄCZ DO LEPSZEGO ŚWIATA. KREUJ GO Z NAMI
ZOBACZ
Previous slide
Next slide
NO FEAR IN DESIGN
NIE PODĄŻAMY ZA MODĄ. MODA KROCZY ZA NAMI
ZOBACZ
COME TO THE OTHER SIDE
DOŁĄCZ DO LEPSZEGO ŚWIATA. KREUJ GO Z NAMI
ZOBACZ
Previous slide
Next slide
Iris Apfel skończyła 101 lat a jej moda, biżuteria już ponad czasem.
Iris Apfel a nasza moda i oryginalna biżuteria autorska.

Iris Apfel to ponadczasowa ikona a jej wrażliwość, moda, biżuteria bezcenne.

To niezwykła kobieta. 29 sierpnia Iris Apfel skończyła 101 lat dlatego nasza moda i autorska biżuteria składa jej hołd. Wszystkiego najlepszego Piękna Iris!!!

Co nas zachwyca? Nie stereotypowo postrzegane piękno a osobowość! Piękno, które ma głębie. Bo jest autentyczne i unikatowe. Bo osobowości i z niej piękno ma siłę przyciągania większą niż długie nogi czy “idealna”, koniecznie bez zmarszczek twarz. Ponieważ dzięki niej świat staje się jeszcze ciekawszy. Świat mody również. Uwielbiamy oglądane na stronach magazynów dla kobiet czy pokazach mody intrygujące zjawiska. Stylowa staruszka, niepokorna perkusistka z kolekcją tatuaży, była striptizerka… Każda z nich może zaistnieć. To nie są nasze projekcje czy nadzieje. To fakt. To rzeczywistość. Iris Apfel, Anna Dello Russo, Alice Dellal, Michele Lamy. Niektóre z naszych zachwytów. I radość, że świat mody je zauważył bo stały się jego bezcenną częścią. Dość już ładnego, proporcjonalnego, idealnego a przy tym prześwitującego, bezbarwnego i stereotypowego. Chcemy opowiedzieć Wam o naszych zachwytach. Za ich prawdę, za koloryt, za osobowość właśnie.

Iris Apfel to ikona mody z naszego panteonu geniuszu

Dziś tematem wpisu jest pięknie kolorowy malowany rajski ptak. Tak unikalny! Dlatego już dawno powinniśmy o niej napisać na naszym blog biżuteria moda sztuka. W ogóle pomysł aby na naszym blog biżuteria moda sztuka pisać o naszych mistrzach jest doskonały bo przecież w ten sposób możecie nas lepiej poznać. Nie robimy tego z lenistwa a jedynie z braku czasu ponieważ projektowanie dla Was jest fascynującym ale czasochłonnym zajęciem. Ponieważ jednak bardzo chcemy dzielić się z Wami naszym światem dlatego musimy się poprawić. Ale to dygresja. Wróćmy do naszego tematu…

Iris Apfel, jej osobowość, moda, biżuteria i styl zaskakują i zachwycają niezmiennie

Iris Apfel… 29 sierpnia skończyła 101 lat. Przeżycie tak imponującego czasu już jest godne uwagi a gdy ten czas był niewiarygodnie twórczy? Należy mu się przyjrzeć w zachwycie. Zawsze jesteśmy wdzięczni za każde zjawisko, które wychodzi poza stereotyp, schemat. A ta niezwykła kobieta jest takim zjawiskiem. Nie posiada idealnej sylwetki i tym bardziej nie mieści się w wytycznych wiekowych jakie stara się narzucać przemysł modowy. Kobieta w jej wieku zaprzecza wytycznym, które selekcjonują modelki. Mimo tego w wieku dziewięćdziesięciu lat stała się twarzą w kampanii reklamowej makijażu firmy kosmetycznej MAC. Z tej sesji zdjęciowej pochodzi zdjęcie na wstępie tego wpisu. I to zdjęcie też stało się pierwszym postem na jej profilu na Instagramie. Teraz śledzi ją blisko 2,5 miliona osób na całym świecie.

Wielokrotnie była też bohaterką sesji zdjęciowych dla VOGUE. Jest bohaterką książki poświęconej jej osobie, jej ubraniom, jej stylowi. Jest osobą niezwykle wpływową nie tylko na nowojorskiej scenie modowej. A przy swojej niekwestionowanej pozycji potrafi zachować świeże spojrzenie, niebywałą radość życia. No i dystans do siebie bo sama o sobie mówi ironicznie “geriatryczna starletka”. Ma pomarszczoną twarz, ma siwe włosy. Nosi ogromne przeskalowane niemal karykaturalnie okulary, z których uczyniła jeden ze swoich znaków rozpoznawczych.

Iris Apfel to historia, styl, osobowość, moda i biżuteria które zaskakują

A moda ją kocha. Jej życiorys, jej dokonania są tak imponujące, że budzą szacunek nasz totalny. Skończone studia historii sztuki na Uniwersytecie Nowojorskim. Praca w dziale wnętrz magazynu “Women’s Wear Daily“. Praca u designerki Elinor Johnson i asystowanie ilustratorowi Robertowi Goodmanowi. To początki. Kolejnym rewolucyjnym w jej życiorysie krokiem było założenie firmy wnętrzarskiej “Old World Weavers”. Firmę założyła ze swoim mężem Carlem Apfelem. Marka “Old World Weavers” słynęła z projektowania wnętrz. Tworzyła także niepowtarzalne, wyjątkowe tkaniny, tapety i obicia. Znakiem rozpoznawczym była interpretacja historycznych motywów, które królowały między innymi w XVII wieku. Znakiem marki było wzornictwo z dawnych lat umiejętnie wpisane w teraźniejszą estetykę. Iris Apfel wraz z mężem w 1992 roku sprzedali swoją firmę a kupił ją znany francuski architekt, kolejna ikona designu, Philippe Starck. Małżeństwo postanowiło przejść na emeryturę co jednak w przypadku Iris raczej się nie udało 😉

Iris Apfel zaprojektowała tysiące tkanin, mebli i wnętrz a wśród tych ostatnich jest nawet… Biały Dom. Przez dziewięć (!) kolejnych kadencji prezydenckich dbała, tworzyła i była odpowiedzialna za jego wystrój. Dziewięć kolejnych kadencji! Od czasów urzędowania Harrego S. Trumana aż do kadencji Billa Clintona. Imponujące, prawda? Dla nas bardzo:) A to oczywiście nie wszystko!

Iris Apfel to biżuteria, moda, styl i osobowość, które imponują

Iris Apfel jest też imponującą kolekcjonerką. Od dziesięcioleci zbiera dzieła sztuki, antyczne tkaniny, ubrania, biżuterię. Jej zbiory są tak liczne, że przechowuje je w specjalnie wynajmowanym magazynie. Są też tak niezwykłe, że można je było oglądać na odrębnych wystawach organizowanych w tak spektakularnych miejscach jak między innymi Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. To tu 2005 roku miała miejsce wystawa “Rara Avis: The Irreverent Iris Apfel”. Na tę wystawę Iris Apfel zgodziła się wypożyczyć swoją prywatną kolekcję a jej moda, stroje, jej biżuteria zrobiły prawdziwą furorę w Nowym Jorku. Przed wystawą była przez lata znana i ceniona głownie w nowojorskiej bohemie artystycznej i w środowisku elit. Po wystawie stała się znana szerszemu gronu. Wystawa w Metropolitan Museum of Art była spektakularnym sukcesem. Odbiła się szerokim echem zarówno wśród mediów jak i publiczności. Później wystawę prezentowano w wielu innych znanych muzeach. Iris Apfel w wyniku tak niesamowitego odbioru

Wizjonerka i prekursorka. Nosząc korale, bursztyny, metalowe bransoletki i wzorzyste koszule łączyła haute couture i styl hippie przed wszystkimi. Robiła to przed wymyśleniem czy dostrzeżeniem multikulturalizmu. Była i niezmiennie jest oryginalna i awangardowa. Sama zwykła mawiać: “Jeśli ubierasz się inaczej niż wszyscy, myślisz inaczej niż wszyscy”. Doskonała filozofia by stać się ikoną stylu. Tak ją nazywamy. Tak ją postrzegamy. Zresztą świat mody również. Nasza dzisiejsza bohaterka jest zjawiskiem niezależnym, samym w sobie. Postrzegana przez jej nietuzinkowy, wyrazisty i indywidualny styl oraz bogatą osobowość i niezwykłe osiągnięcia. Dla nas Iris Apfel jest przykładem totalnym ikony stylu. Zasługuje na to miano jak niewiele innych. A co najważniejsze we wszystkim tak prawdziwa i autentyczna. Piekna!

Iris Apfel a nasza moda i biżuteria to też wspólne przestrzenie intelektualne i estetyczne

A jak to możliwe, że my ‘minimaliści’ zachwycamy się tak kolorową i ubraną w super bogatą formę i kształt osobą. Iris Apfel, nasza autorska moda i biżuteria – gdzie ich wspólna przestrzeń? Po prostu doceniamy jej geniusz nawet jeśli sami reprezentujemy inny nurt estetyczny. Z takiego podejścia nasza autorska biżuteria czerpie swoją świeżość, autentyczność i oryginalny charakter. Nigdy i nikogo nie powielamy choć mamy wiele mistrzyń i mistrzów. Alexander McQueen czy Jean Paul Gaultier też mają nasze uwielbienie a ich bogactwo form i poetyka tak różne od naszej szlachetnej prostoty. Przykładów możemy podawać wiele. Może to kolejny doskonały temat na kolejny post.

A poza tym jesteśmy pewni, że Iris Apfel i nasza moda, biżuteria znalazłaby doskonale wspólny język. Z pewnością ta wspaniała kobieta doceniłaby naszą prostotę. Bo jeśli przestudiujecie jej stylistykę to zobaczycie, że nie ma w niej chaosu. Jest ogrom prostoty choć faktycznie zwielokrotnionej niczym w kalejdoskopie. Bransoletka i naszyjnik OMA44, bransoletka damska IKI24, bransoletka damska IKI02, bransoletka damska IKI01, duży naszyjnik IKI10. To tylko kilka przykładowych modeli, po które Iris Apfel sięgnęłaby w naszym butiku autorskim gdzie nasza moda i biżuteria autorska zachwyca. Wyglądała by w nich doskonale a z pewnością znalazłaby dużo więcej, tych które budzą jej zachwyt. Może nawet wszystkie? A już z pewnością wszystkie na raz założyłaby na siebie 🙂

Iris Apfel to historia, która zadziwia

Nawet dziś w tak niezwykłym wieku Iris Apfel daleko do spokojnego lenistwa na emeryturze a jej moda, stylizacje, biżuteria wciąż niezmiennie zaskakują i zachwycają. Aby przekonać się ile wciąż ma niesamowitej energii wystarczy odwiedzić jej konto na Instagramie: https://www.instagram.com/iris.apfel/
Zresztą nie tylko jej Instagram świadczy ile wciąż ma niesamowitej energii jak jest aktywna. W 2019 roku podpisała kontrakt z międzynarodową agencją modelingu IMG. A w tym roku zaprojektowała kolekcję ubrań dla sieci odzieżowej H&M. Taka emerytura. Mamy nadzieję, że w jej wieku też będziemy wciąż aktywnymi projektantami 🙂 Specjalnie dla Was!

No to może jeszcze ciekawostka na koniec. Firma Mattel (tak, tak) w 2018 roku stworzyła lalkę Barbie (tak, tak) na podobieństwo jej. Iris Apfel, jej styl, moda, biżuteria trafiły do amerykańskiej (i chyba nie tylko) popkultury w najszerszym stopniu jaki można sobie wyobrazić. W tym kontekście jest nadzieja, że kolejne pokolenia będą rosły w zachwycie nad jej geniuszem. Warto się zainteresować tą niezwykłą kobietą. Jeśli nasz wpis zasiał w Was ziarno to polecamy o niej film dokumentalny w reżyserii Alberta Mayslesa. Film powstał w 2014 roku a swoją premierę miał na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

To jak, zaintrygowała Was ta niesamowita kobieta? Podobał Wam się nasz artykuł o niej? Mamy nadzieję, że tak. Zaglądajcie na nasz blog-biżuteria-moda-sztuka. Będziemy pisać więcej. I mamy nadzieję niezmiennie ciekawie 🙂

Ostatnie słowa nie mogą być inne. Piękna Iris Apfel, dziękujemy bo nasza moda i biżuteria choć tak inne to również dzięki Tobie pasjonują, intrygują i zachwycają. Dlatego dziękujemy i jesteśmy wdzięczni za Twoją niezwykłą historię i osobowość.

Ps. Przeczytaj też nasz wpis, gdzie tematem jest biżuteria: “Biżuteria – (prawie) wszystko, co powinniście wiedzieć”

NASZ BLOG

zobacz pozostałe wpisy

REZYGNUJESZ?

+ PAMIĘTAJ, ŻE MAMY DLA CIEBIE DARMOWĄ PRZESYŁKĘ INPOST BEZ WZGLĘDU NA KWOTĘ ZAMÓWIENIA
+ KUPIONĄ BIŻUTERIĘ ZAPAKUJEMY W ATRAKCYJNY SPOSÓB DLATEGO MASZ GOTOWY UDANY PREZENT DLA BLISKIEJ OSOBY… LUB DLA SIEBIE :)
+ ZOBACZ JAKIE DOSTAJEMY ZACHWYCAJĄCE OPINIE OD NASZYCH ZADOWOLONYCH KLIENTEK I KLIENTÓW (po kliknięciu linku otworzy się nowe okno tak więc nie stracisz strony, na której właśnie jesteś ani swojego koszyka)
+ ZAKUPY U NAS SĄ BEZPIECZNE BO NASZ SKLEP INTERNETOWY MA CERTYFIKAT BEZPIECZEŃSTWA A WSZELKIE DANE ZWIĄZANE Z PŁATNOŚCIĄ SĄ SZYFROWANE
+ JEŚLI JESZCZE MASZ JAKIEKOLWIEK WĄTPLIWOŚCI ZADZWOŃ: 698707067 BO Z RADOŚCIĄ ODPOWIEMY NA KAŻDE PYTANIE (jeśli w danej chwili nie będziemy mogli rozmawiać oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe)

UDANYCH ZAKUPÓW
DETOXDESIGN

Najlepsza oryginalna i modna biżuteria na lato teraz taniej z super rabatem i dostawą gratis bo czekają na Was promocje!

ORYGINALNA MODNA biżuteria!

Summer love/sale – super rabaty + dostawa InPost gratis :)

summer love/sale

super rabaty + dostawa gratis :)