
Trendy, historia i przyszłość. Jeśli chodzi o modę, świat zawsze patrzył na Paryż, Mediolan, Londyn i Nowy Jork. Ponieważ w powszechnym przekonaniu to miasta największych twórców trendów. To oczywiste. Ale i w naszym kraju działy się i wciąż się dzieją ciekawe zjawiska w modzie. Ponieważ polska moda ma również długą i zróżnicowaną historię. A i dzisiaj czasami przyciąga uwagę świata. Dzięki swoim twórczym projektantom i oryginalnym stylom. Często słyszy się, że polska moda ma jeszcze wiele do zrobienia, aby dorównać modzie z Zachodu. Należy jednak pamiętać, że nasza moda również ma swoje unikalne cechy, które warto docenić. Polscy projektanci często czerpią inspirację z polskiej kultury i tradycji. W efekcie tego tworzą oryginalne i niepowtarzalne kolekcje.
Jednym z największych atutów polskiej mody jest jej różnorodność. Ponieważ polska moda nie ogranicza się tylko do jednego stylu czy kierunku. Dlatego, że obejmuje wiele różnych nurtów i inspiracji. W Polsce można znaleźć zarówno designerskie kolekcje. Jak i ubrania oraz dodatki dla osób szukających modnych i stylowych elementów garderoby w przystępnych cenach. I chociaż polscy projektanci zwykle czerpią inspiracje z historii i tradycji polskiej kultury, to jednak nie boją się też eksperymentować z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi materiałami.
W tym artykule zbadamy trendy, historię i przyszłość polskiej mody, przedstawiając fascynujące fakty i inspiracje dla miłośników mody.
Co to jest polska moda?
Polska moda to projektowanie ubrań, akcesoriów i biżuterii, które odzwierciedlają polską kulturę i tradycję, ale również innowacyjne podejście do mody. Ponieważ łączy w sobie różne style. Bo na przykład między innymi takie jak klasyczne, awangardowe, romantyczne, sportowe, uliczne i inne. Dlatego to czyni ją niezwykle zróżnicowaną i interesującą.
Polska moda to nie tylko trendy i wzornictwo. Ponieważ często to także zrównoważony i odpowiedzialny sposób produkcji oraz dbałość o etyczne aspekty. Zwłaszcza jeśli chodzi o modę autorską. Dlatego, że polscy projektanci i marki autorskie oferują ubrania o wysokiej jakości. Często wykonane z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla środowiska. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na projekty związane z recyklingiem i upcyklingiem. Stają się one coraz bardziej popularne.
Z drugiej strony, w polskiej modzie ciągle obecne są także trendy, których nie jesteśmy zwolennikami. To te związane z fast fashion. Czyli produkcją masową ubrań słabej jakości i w niskiej cenie. Niestety tego typu podejście do mody zwykle idzie w parze z brakiem dbałości o etyczne i ekologiczne aspekty produkcji. Co prowadzi do wyzysku pracowników i negatywnego wpływu na środowisko.
Czy polska moda może być fair trade?
Tak. Pocieszające jest to, że część polskich konsumentów zwraca jednak uwagę na te kwestie. Dlatego wybiera bardziej zrównoważone i etyczne marki, które stawiają na jakość zamiast ilości. W efekcie, wiele marek i projektantów zmienia swoje podejście do produkcji i wprowadza bardziej zrównoważone rozwiązania.
Polska moda nieustannie rozwija się i ma wiele do zaoferowania zarówno w kwestii designu, jak i podejścia do produkcji i sprzedaży. Zrównoważona moda i etyczna produkcja stają się coraz ważniejsze dla konsumentów i branży modowej, co zapewne przyczyni się do dalszego rozwoju tych trendów w Polsce.
Polska moda ma także swoje miejsce na międzynarodowej scenie mody. Ponieważ zdarza się, że polscy projektanci biorą udział w prestiżowych pokazach mody na całym świecie i zdobywają uznanie za swoje projekty. Wśród polskich marek i projektantów, którzy zyskali międzynarodową sławę, warto wymienić choćby Gosię Baczyńską czy Anię Kuczyńską.
Podsumowując, polska moda to stosunkowo zróżnicowane i dość ciekawe zjawisko, które ma wiele do zaoferowania zarówno polskim konsumentom, jak i międzynarodowej publiczności. W ostatnich latach wiele zmieniło się w podejściu do produkcji i sprzedaży, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania zrównoważoną modą i etycznymi rozwiązaniami. Z pewnością warto zwrócić uwagę na polską modę i poznać jej różnorodność i bogactwo. Warto również zauważyć, że polska moda nie kończy się tylko na odzieży. Coraz więcej polskich projektantów i marek oferuje również różnego rodzaju dodatki, takie jak biżuteria, torebki czy buty, które również cieszą się popularnością zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku.
Historia polskiej mody
Polska moda ma długą historię. Sięga aż do średniowiecza, kiedy to Polska była królestwem, a artyści i rzemieślnicy tworzyli oryginalne i piękne stroje. W XVIII wieku rozpoczął się wpływ francuskiej mody na Polskę. A w wieku XIX i do Polski dotarła rewolucja przemysłowa. Dlatego zaczęły powstawać pierwsze manufaktury i fabryki tekstylne. A wraz z nimi przemysł odzieżowy. Czas międzywojenny to okres, w którym polska moda zaczęła się jeszcze bardziej rozwijać, a polscy projektanci mieli okazję prezentować swoje projekty na międzynarodowych pokazach mody.
W okresie powojennym, polska moda przeżyła pewien zastój. Można to powiązać z obciążeniami odbudowy kraju po II wojnie światowej oraz ustrojem politycznym, który raczej szukał unifikacji społecznej niż indywidualizmu. Jednak w latach 70-tych i 80-tych polska moda zaczęła się rozwijać na nowo. Dzisiaj, polscy projektanci są coraz bardziej popularni na całym świecie, a polska moda jest doceniana za swoją jakość, oryginalność i innowacyjność.
Oczywiście historia mody polskiej to zbyt szeroki i długi temat aby wyczerpać go w jednym artykule nie mówiąc już o jednym akapicie. Dlatego poniżej w dość dużym skrócie przedstawimy jedynie ikoniczne hasła z nią związane.
Polska moda – ikona Barbara Hoff
Barbara Hoff to jedno z najważniejszych nazwisk w historii mody polskiej. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze jako studentka, podjęła stałą współpracę z tygodnikiem „Przekrój”. Pracowała w nim aż do 2002. W „Przekroju” Barbara Hoff redagowała autorską rubrykę „Moda„. Publikowała swoje felietony i projekty. W swoim dorobku ma także współpracę z tygodnikiem „Szpilki” a także miesięcznikiem „Kobieta i Styl”. Ponadto Barbara Hoff pisała felietony na temat mody dla radia i telewizji. A co dla wielu może być zaskoczeniem, pisała także teksty nawet dla kabaretu Pod Egidą.
W latach 70-tych Barbara Hoff wychodzi poza rolę felietonistki. Zaczęła projektować kolekcje odzieży, które były produkowane na masową skalę. Rozpoczęła działalność projektową. Bo jak sama twierdziła chciała nie tylko podpowiadać Polsce, jak się ma ubierać. Ale chciała sama tę Polskę ubierać. Dlatego założyła firmę Hoffland. Na stałe współpracowała m.in. z Domami Towarowymi Centrum, późniejszą Galerią Centrum czyli gigantem handlu w ówczesnych czasach. Młodszym czytelnikom zwracamy uwagę, że mowa o czasach gdy jeszcze nie znane polskiemu konsumentowi były galerie handlowe takie jak znane powszechnie obecnie. Dlatego współpraca marki Hoffland z siecią handlową skali Domów Towarowych Centrum była jej ogromnym sukcesem.
Barbara Hoff to niezwykle i wszechstronnie utalentowana projektantka. Ponieważ obok projektów ubrań, którymi zachwycały się i kochały Polki, nie tylko pisała poczytne felietony i popularne teksty kabaretowe. Projektowała również kostiumy dla filmu i estrady. Bo kostiumy do filmów „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy oraz „Gra” Jerzego Kawalerowicza są właśnie jej autorstwa. Jeśli chodzi o jej projekty dla polskiej estrady to warto wspomnieć choćby o tym, że projektowała stroje m.in. zespołu Breakout i Haliny Frąckowiak. Na swoim koncie ma także publikację książki. To zbiór felietonów, który zatytułowała „Cierpienia starej Werterowej” Książkę wydało wydawnictwo Czytelnik w Warszawie w 1978.
/
A teraz ciekawostka. I to fascynująca! Bo pierwszym projektem jaki Barbara Hoff opublikowała w „Przekroju” były tzw. trumniaki. Otóż projektantka wymyśliła co zrobić aby Polki mogły nosić czarne baleriny, które w ówczesnych czasach były niedostępne w polskich sklepach. Zaproponowała aby z białych tenisówek wyciąć środkową część z dziurkami i sznurówkami. Następnie obszyć czarną tasiemką i pomalować tuszem do rysunków technicznych. Tak! Młodzi czytelnicy. Jeśli nie pamiętacie lub nie wiecie. W takich czasach polska moda rodziła się i rozwijała. A w takich warunkach bardzo często potrafiła też zaskakiwać i zachwycać swoim poziomem i kreatywnym charakterem.
Kolekcje autorstwa Barbary Hoff Polki pokochały i cieszyły się ich ogromnym uznaniem. Jako potwierdzenie tego niech wystarczy fakt, że w pierwszym dniu sprzedaży premierowej kolekcji Hofflandu, w której przeważał kolorowy sztruks i mini, przed sklep przyszedł tłum ludzi. A o tym jak inne były to czasy od obecnych wymownie mówi też to, że przez pierwsze 13 lat projektantka swoje kolekcje przygotowywała za darmo. Żyła z pensji dziennikarki „Przekroju”. Domy Towarowe Centrum dopiero po trzynastu latach współpracy zatrudniły ją. Na pół etatu!
Barbara Hoff i jej dorobek zostały docenione nie tylko przez niezliczone rzesze Polek bo również przez władze państwowe. Ponieważ w 2021 roku została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Polska moda – ikona Grażyna Hase
Grażyna Hase to kolejna ikona historii polskiej mody ponieważ była nie tylko projektantką mody ale i modelką. I właśnie w roli modelki rozpoczynała swoją karierę w polskiej modzie.
W 1957 roku po raz pierwszy pojawiła się na okładce październikowego numeru Przekroju. Następnie w 1959 roku rozpoczęła współpracę jako modelka w Spółdzielczym Laboratorium Odzieżowym w Warszawie. A pierwszy pokaz z jej udziałem odbył się w… Budapeszcie. W swojej karierze jako modelka uczestniczyła w wielu polskich i zagranicznych pokazach mody. Nie tylko w Warszawie bo również w Berlinie, Moskwie i Budapeszcie. Następnie współpracowała z najważniejszymi, bez których polska moda nie byłaby tak interesującym zjawiskiem. Telimena, Moda Polska, Leda, Warszawskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. Była również modelką Barbary Hoff, o której wspominaliśmy już w tym artykule powyżej. Współpracowała z nią w latach 1960–1967 kiedy to występowała jako modelka prezentująca kolekcje znanej projektantki i autorki modowych felietonów Barbary Hoff. Jako modelka pracowała do 1969 roku.
Polska moda i Grażyna Hase – początki
Dwa lata przed zakończeniem pracy jako modelka (dla młodych: w tamtych czasach raczej nie można było mówić o karierze i o modelingu) bo od roku 1967 zaczęła zajmować się projektowaniem odzieży. Po pobycie w Moskwie zaprojektowała kolekcję, którą nazwała „Kozak Look”. I kolejny raz informacje czym była polska moda w minionym okresie i ustroju politycznym mogą młodym czytelniczkom i czytelnikom brzmieć co najmniej egzotycznie.
Ponieważ wspomniana kolekcja była inspirowana modą rosyjską i zawierała między innymi futrzane czapy i szynele. Pokazy tej kolekcji, które odbyły się w warszawskich klubach studenckich Dziekanka oraz Stodoła a następnie w Ośrodku Przyjaźni Polsko-Radzieckiej były dość dużym wydarzeniem w tamtych czasach. Reżyserowane przez Włodzimierza (Wowo) Bielickiego. Znanego scenografa, aktora, reżysera i współtwórcę kabaretu Bim-Bom. Zespół Polanie grał rosyjską muzykę Dunajewskiego, Katiuszy. A modelki prezentowały kreacje inspirowane postaciami Anny Kareniny oraz… komisarza Budionnego i Lenina. W tym samym roku, w którym Grażyna Hase rozpoczęła w swojej historii rozdział projektantki również rozpoczęła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najpierw na wydziale architektury, a potem grafiki.
Grażyna Hase – projektantka
Jako projektantka mody początkowo pracowała dla polskiej firmy odzieżowej Cora. Swymi projektami wzbudziła zainteresowanie międzynarodowe. Bo, uwaga! Zdjęcia z jej pokazu opublikowano w angielskim Sunday Times. Ze swoimi projektami zaproszono ją do Szwajcarii. W latach 70-tych odbyły się jej pokazy w Toronto, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku, Mediolanie, Moskwie. Robi wrażenie, prawda?
W końcu lat 60-tych współtworzyła wraz z Wowo Bielickim program telewizyjny „Muzyka i moda”. To przykład, że w tamtych czasach aby tworzyć nie zawsze można było uciec od polityki. Ponieważ w ramach programu odbyły się między innymi takie wydarzenia, które teraz ciężko nawet powiązać z tematem polska moda. Bo były to na przykład pokazy podczas zjazdu aktywu ZMS Śląska i Zagłębia w grudniu 1968 roku, gdzie Edward Gierek czyta list od Władysława Gomułki. Albo pokaz w Moskwie z okazji 25-lecia PRL transmitowany przez telewizję radziecką. Kompletna abstrakcja dla obecnego świata mody.
Polska moda zawdzięcza jej jeszcze więcej. Bo dla świata polskiej mody w latach 70-tych odkryła Małgorzatę Niemen oraz Katarzynę Butowtt. W latach 80-tych była dyrektorem artystycznym spółdzielni odzieżowej Moda i Styl. Grażyna Hase podobnie do wspomnianej we wcześniejszym rozdziale tego artykułu Barbary Hoff była felietonistką. Ponieważ w Sztandarze Młodych prowadziła w latach 1975–1978 autorską rubrykę „Boutique Grażyny Hase”.
Jako projektantka odzieży Grażyna Hase realizowała zlecenia, które obecnie wydają się być niespotykane. Bo projektowała również między innymi dla pracowników hotelu Forum, hotelu Victoria, załogi LOTu czy też rajdowców z Żerania. A nawet kombinezony dla pracowników Zakładów mleczarskich Wola. Stroje dla polskiej sportowej reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City dopełniają tej zachwycającej różnorodności.
Grażyna Hase to nie tylko polska moda bo to też kostium filmowy i teatralny
Grażyna Hase, podobnie jak Barbara Hoff zachwycała wszechstronnością swojego talentu. Ponieważ projektowała również stroje do filmów i przedstawień teatralnych. Ubierała także takie gwiazdy piosenki estradowej jak członkowie zespołu 2 plus 1, Irena Jarocka, Anna Jantar albo Halina Frąckowiak.
Przy ulicy Grójeckiej na Ochocie w Warszawie stworzyła i prowadziła sklep Bawełniany Świat Grażyny Hase. Natomiast w centrum Warszawy przy ulicy Marszałkowskiej autorską galerię mody Galeria Grażyny Hase.
Za zasługi dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej w 2003 Grażyna Hase została również doceniona za swój wkład przez władze państwowe i została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
A rok temu bo w 2022 w Muzeum Warszawy zaprezentowano fascynującą wystawę jej poświęconą. Wystawa pod hasłem „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” była pierwszą modową wystawą w tej placówce. Przy okazji wystawy powstała też poświęcona jej publikacja pod redakcją Agnieszki Dąbrowskiej, kuratorki wystawy.
Projekty strojów dla teatru i filmu
Aby docenić kreatywność i talent Grażyny Hase poświęćmy jeszcze chwilę jej projektom kostiumów do filmów i spektakli teatralnych. Oto kalendarium wybranych z nich:
1974 – film Głowy pełne gwiazd w reż. Janusza Kondratiuka
1976 – Motylem jestem, czyli romans 40-latka w reż. Jerzego Gruzy
1979 – spektakl Grupa Laokoona Tadeusza Różewicza w reż. Ryszarda Krzyszychy w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
1979 – spektakl Trzeci program w reż. Stefana Wenty z udziałem Violetty Villas Teatr Syrena w Warszawie
1980 – spektakl Sasza i bogowie Artura Marii Swinarskiego w reż. Ignacego Gogolewskiego
1984 – Seks i pieniądze Ryszarda Grońskiego i Daniela Passenta w warszawskim Teatrze Syrena
1980 – Misicabaret Jana Pietrzaka w Teatrze Muzycznym w Gdyni (wspólnie z Robertem Knuthem)
1984 – Szczęśliwe wydarzenie Sławomira Mrożka w reż. Wowo Bielickiego w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Polska moda – ikona Jerzy Antkowiak
Jerzy Antkowiak to polski projektant mody i stylista, o którym nie sposób nie wspomnieć w artykule, którego tematem jest polska moda. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1953–1960. Już w 1961 rozpoczął pracę w Modzie Polskiej jako projektant. Wraz z piątką projektantów w 1968 roku stworzył nowy zespół Mody Polskiej. A teraz uwaga! Mocne! W latach 70-tych XX wieku Dom Mody Polskiej był członkiem „Chambre Syndicale de la Haute Couture”. To naprawdę ekskluzywne towarzystwo. Od 1979 do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem do spraw wzornictwa w Modzie Polskiej. W 1993 ukazała się jego książka „Sekrety modnych pań”, którą napisał wspólnie z Barbara Żmijewską. W 2019 roku Jerzy Antkowiak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wybrane pokazy mody:
1966: Pokaz kolekcji karnawałowej Warszawa- współprojektant z Tulą Popławską
1968: Pokaz Mody Polskiej w Paryżu
1970: Pokaz Mody Polskiej w Pałacu Prymasowskim w Warszawie
1989: Pokaz mody męskiej w Komorowie
Pokaz mody pt. „Orient Ekspres” (lata 90.) na Targach Poznańskich
Kolekcje dla Kurowa
Jerzy Antkowiak prowadził także cykle wykładów o modzie. Jak na przykład cykliczne warsztaty o modzie w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. W 2011 roku przy okazji Fashion Week Kraków wygłosił wykład z cyklu „Moda z bliska”. Jerzy Antkowiak ma również w swoim dorobku pozycje filmowe. W filmie „Szczur” z 1995 roku w reżyserii Jana Łomnickiego gra epizodyczną rolę jako juror konkursu „Najpiękniejsza”. W 2002 roku powstaje film dokumentalny, którego jest głównym bohaterem. A w filmie dokumentalnym TVP pod tytułem „Szafa Polska 1945-89 z 2006 roku również występuje jako on sam.
Moda Polska – tak, ta Moda Polska!
Moda Polska to kolejne ikoniczne hasło w historii polskiej mody. Tym razem chodzi o polskie przedsiębiorstwo państwowe założone w Warszawie w roku 1958 a istniejące aż do 1998 roku. Współorganizatorką Mody Polskiej oraz jej sieci sklepów była Kaya Mirecka-Ploss. Absolwentka londyńskiego Saint Martin’s School of Art czyli jednej z najważniejszych i najlepszych szkół artystycznych na świecie. Wśród jej absolwentów są takie nazwiska jak: Sade Adu (tak, tak, to Sade), Pierce Brosnan, Peter Doig, John Galliano, Bill Gibb, Gilbert and George, Anthony Gormley (jeden z naszych ukochanych rzeźbiarzy), Katharine Hamnett, Richard Long, Bruce Oldfield. Do tej niezwykłej szkoły uczęszczał też genialny po wsze czasy i jeden z najbardziej ukochanych przez nas projektantów czyli Alexander McQUEEN. A jeszcze smaczek dotyczący uczelni. To w tej szkole w 6 listopada 1975 roku miał miejsce pierwszy publiczny występ… the Sex Pistols!
Pomysłodawcą nazwy „Moda Polska” był ówczesny minister handlu wewnętrznego – Mieczysław Lesz. W swoim logo Moda Polska miała popularną jaskółkę, którą zaprojektował artysta grafik Jerzy Treutler. Autorem plakatu firmowego Mody Polskiej czyli damy w biało-czerwonych barwach, był artysta grafik Roman Cieślewicz.
Moda Polska a Jadwiga Grabowska
Pierwszą dyrektorką firmy od spraw mody została Jadwiga Grabowska. To kolejna ważna osobowość bez której polska moda byłaby znacznie uboższa. Dlatego poświęcimy jej kilka zdań. Pochodziła z bardzo zamożnej warszawskiej rodziny żydowskiej. Ponieważ jej rodzicami byli Paulina i Stanisław z domu Eber Seydenbeutelów. Była siostrzenicą architekta Edwarda Zachariasza Ebera, który zaprojektował wiele budynków w Warszawie. Jadwiga Grabowska była projektantką mody, której wysoki status społeczny pomagał być na bieżąco z modowymi nowinkami Paryża, Mediolanu, Londynu i innych kluczowych i najważniejszych modowych ośrodków opiniotwórczych. Przed II wojną światową była właścicielką salonu mody, który w trakcie wojny z oczywistych powodów przestał istnieć. Po wojnie założyła prywatny dom mody „Feniks”. Jednak nie były to czasy przychylne prywatnej inicjatywie o kapitale już nie wspominając. Dlatego dom mody Jadwigi Grabowskiej został zlikwidowany już w 1947 roku.
Po roku 1956 czyli w okresie tak zwanej odwilży powstało opisywane przez nas państwowe przedsiębiorstwo Moda Polska, w którym zajęła stanowisko dyrektorki. I była osobą idealnie stworzoną na to stanowisko. Bo stanowiły o tym nie tylko jej wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie w modzie. Ponieważ dzięki swojemu statusowi mogła wyjeżdżać do ośrodków kształtowania mody światowej z Paryżem na czele. I dzięki tym właśnie wyjazdom Moda Polska, którą kierowała szybko reagowała na nowe trendy w modzie światowej. Miała też dar przekonywania bo nawet w socjalistycznej rzeczywistości potrafiła przekonać przemysł tekstylny do produkcji modnych w danej chwili na świecie tkanin.
Moda Polska
Moda Polska zatrudniała projektantów mody i miała za zadanie promować w państwowym przemyśle odzieżowym aktualne kierunki mody światowej. I robiła to z całkiem dużym rozmachem i na dużą skalę. Ponieważ w okresie swojego rozkwitu Moda Polska prowadziła około 60 salonów mody. A we wszystkich oddziałach łącznie zatrudnionych było ok. 2000 osób. Imponujące, prawda? Główny salon mody mieścił się w Warszawie przy ul. Chmielnej, wówczas ul. Henryka Rutkowskiego. Sprzedawano w nim modną odzież produkowaną w krótkich seriach w przedsiębiorstwach państwowych, ale też u chałupników. Niemal wzorowy model marki modowej, który wciąż aktualny i atrakcyjny jest w naszych czasach. Jadwiga Grabowska została przeniesiona na emeryturę w roku 1968 i to znamienny moment dla Mody Polskiej. Bo od tego momentu Moda Polska zaczęła chylić się ku upadkowi. W 1998 roku Moda Polska została ostatecznie zlikwidowana.
Na koniec ciekawostka. Choć Jadwiga Grabowska w siermiężnych czasach socjalizmu realnego intensywnie lansowała awangardową modę to sama ubierała się nad wyraz konserwatywnie. Bo wbrew szarej rzeczywistości, która nie była łatwą dla indywidualności nosiła turbany i klasycznie skrojone kostiumy.
Moda Polska to nazwiska najbardziej zdolnych i… solidnych projektantów w historii polskiego przemysłu modowego
Projektantami „Mody Polskiej” byli m.in. Krystyna Wasylkowska, Katarzyna Raszyńska, Irena Biegańska, Helena Bohle-Szacka, Małgorzata Zembrzuska, Krystyna Dziak, Kalina Paroll, Magda Ignar i Jerzy Antkowiak. Modelkami były m.in. Teresa Tuszyńska, Grażyna Muszyńska, Małgorzata Krzeszowska, Ewa Fichner, Elżbieta Stusińska, Ewa Burchardt, Anna Rembiszewska, Małgorzata Blikle, Bożena Toeplitz, Lucyna Witkowska, Sylwia Deresz, Ewa Wende, Małgorzata Niemen, Lidia Popiel, Katarzyna Butowtt, Bogna Sworowska, Iwona Sul, Ilona Felicjańska, Marzenna Wolska i Agnieszka Martyna. Moda Polska organizowała pokazy mody głównie w salonie przy ul. Wiejskiej 20. Były organizowane przynajmniej dwa razy w roku, oraz przy okazji wizyt głów państw dla ich żon, np. dla żony Tito.
Po tym jak Jadwiga Grabowska odeszła ze stanowiska w roku 1968 kolejną dyrektorką firmy została Halina Kłobukowska. W latach 70. dyrektorem firmy był Stanisław Tusiński, następnie Józef Syroka i Marek Zembrzuski. Moda Polska w latach 70-tych i na początku lat 80-tych budowała nowe salony w wielu nowych województwach, m.in. w Częstochowie, Koszalinie, Gorzowie Wlkp., Tarnobrzegu, jak również w Sosnowcu i Nowej Hucie. Moda Polska posiadała oddziały w Opolu i Łodzi. Szefem ds. inwestycji był Zygmunt Mazurkiewicz, który nadzorował budowę większości nowo powstałych salonów w tych trudnych czasach. Przedsiębiorstwo przetrwało do 1998 roku.
Dom Mody Telimena
Dom Mody Telimena to polski dom mody założony w 1958 roku w Łodzi. To jeden z najstarszych domów mody w Polsce. Na początku swojej działalności firma zajmowała się projektowaniem i szyciem sukni balowych i koktajlowych. Pierwszy Salon Telimeny powstał przy ulicy Piotrkowskiej 78 w Łodzi, później sklepy sieci Telimena działały w całej Polsce. Modelkami Domu Mody Telimena były m.in.: Miss Polonia 1957 Alicja Bobrowska, Miss Polonia 1958 Zuzanna Cembrowska, I wicemiss Polonia 1958 Krystyna Zajkowska, Ewa Maria Morelle, Miss Polonia 1983 Lidia Wasiak, Wicemiss Polonia 1983 Gabriela Kotkowiak, Miss Polonia 1984 Magdalena Jaworska, I Wicemiss Polonia 1984 Joanna Karska, II Wicemiss Polonia 1984 Elżbieta Mielczarek, Hanna Wilczyńska, Iwona Bielas, Elżbieta Pilarska, Jadwiga Kempara, Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Niemen.
Obecnie marka Telimena nie może już być postrzegana jako kreator trendów w polskiej modzie. Ponieważ skupiła swoją działalność na produkcji odzieży służbowej, korporacyjnej, mundurów i tóg prawniczych. No cóż… Taka rzeczywistość. I doskonały przykład, że polska moda to przestrzeń, w której wcale nie jest łatwo istnieć.
Polska moda dzisiaj
Dzisiaj, polska moda bywa znana i dostrzegana na świecie. Polscy projektanci są postrzegani jako stosunkowo innowacyjni i kreatywni. W Polsce, moda wydaje się na pierwszy rzut oka być dość żywa i dość dynamiczna, a na ulicach czasem można zobaczyć oryginalne i interesujące stylizacje. Jednak wydaje nam się w naszym subiektywnym przekonaniu, że bywały w polskiej modzie okresy dużo lepsze. Czy to przez zalew taniej i słabej jakości mody sieciowej spod znaku tak zwanego fast fashion. A może sytuacja społeczno – polityczna panująca w kraju od kilku lat nie nastraja do eksplozji kreatywności i odwagi w tworzeniu. Całe szczęście, że nie wszyscy poddają się takim bodźcom. Są jeszcze marki, a wśród nich oryginalna modna biżuteria autorska DETOXDESIGN, które kroczą swoją drogą oferując autorską modę na wysokim poziomie. I wciąż są rzesze konsumentów, które właśnie za to te marki kochają.
Wciąż jednak mimo wszystko można zauważyć, że polska moda łączy w sobie różne style i inspiracje. Choćby takie jak folklor, kultura młodzieżowa, sport, moda uliczna i wiele innych. Wybrane polskie marki i projektanci są znani z wysokiej jakości materiałów, dbałości o detale i oryginalnych wzorów.
Wciąż też polska moda to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu kreatywnego w kraju. Choć trzeba przyznać, że konkurencja w rywalizacji o to miano rośnie choć by nawet w tak zaskakującej sferze jak na przykład rynek gier komputerowych. Jednak bogate dziedzictwo kulturowe, historia i tradycja kraju wciąż stanowią inspirację dla polskich projektantów, którzy tworzą kolekcje na wysokim poziomie. Polska moda charakteryzuje się oryginalnymi wzorami, wysoką jakością materiałów i dbałością o detale.
Polska moda – współcześni projektanci
Na wstępie warto wspomnieć, że polska moda ma swoje korzenie w rzemieślnictwie, co wpływa na jakość wykonania produktów oraz dbałość o detale. Polskie marki modowe często korzystają z tradycyjnych technik rzemieślniczych, takich jak haftowanie, szydełkowanie czy tkactwo, co dodaje produktom jeszcze większej wartości. W Polsce, działa wiele utalentowanych projektantów mody, którzy tworzą oryginalne i innowacyjne projekty.
Najważniejsi projektanci polskiej mody
Polska moda to przede wszystkim polscy projektanci, którzy tworzą oryginalne i innowacyjne projekty, zdobywając uznanie na całym świecie. Oto kilku z nich.
Gosia Baczyńska
Gosia Baczyńska to jedna z najbardziej znanych polskich projektantek mody. Jej projekty charakteryzują się elegancją, kobiecością i romantyzmem. Baczyńska tworzy zarówno kolekcje haute couture, jak i prêt-à-porter.
Ania Kuczyńska
Ania Kuczyńska to projektantka, która tworzy minimalistyczne i nowoczesne projekty. Jej kolekcje charakteryzują się prostotą, geometrią i dbałością o szczegóły. Kuczyńska stawia na jakość i trwałość materiałów.
Krzysztof Stróżyna
Krzysztof Stróżyna to projektant, który tworzy oryginalne projekty, łącząc tradycję z nowoczesnością. Jego kolekcje charakteryzują się precyzją, dbałością o detale i oryginalnym stylem. Stróżyna tworzy zarówno ubrania damskie, jak i męskie.
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski polsko-niemiecki projektant mody, na co dzień mieszkający i pracujący w Berlinie. Od 2009 kreuje markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem. Design Tomaszewskiego charakteryzuje puryzm, ekstrawagancja oraz dbałość o szczegół. Inspirację do awangardowych wzorów projektant czerpie z zamiłowania do sztuki, architektury i muzyki. Kolekcje – prezentowane co sezon w takich magazynach jak Vogue, Interview, L’Officiel, Elle, Bazaar, InStyle, czy Vanity Fair- to za każdym razem połączeniem elegancji, nietypowych form i tkanin. Co sezon Tomaszewski bierze udział w Mercedes-Benz Fashion Week Berlin oraz gościnnie pojawia się na takich wydarzeniach jak: Fashion Week Poland, Lisboa Fashion Week, Zurich Fashion Week, Łódź Young Fashion.
MISBHV
MISBHV – marka modowa, która od 2013 roku zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Ich produkty to połączenie nowoczesnego designu z elementami kultury streetwearowej i mody ulicznej. MISBHV to firma, która stawia na oryginalne projekty, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Kolekcje zainspirowane kulturą uliczną i klubową.
STHC
Kolejny ekscytujący skrót w polskiej modzie 🙂 Dla wielu może nawet kompletnie enigmatyczny a warto o nim wspomnieć i go rozszyfrować. Bo STHC czyli Synthetic 100%natural to kolejna ciekawa marka, o której chcemy wspomnieć. Ponieważ bez niej polska moda byłaby uboższa. STHC to marka autorskich kolekcji ubrań stworzona przez Katarzynę Łozicką Matkowską, która w działalności projektowej łączy w oryginalny sposób świat sztuki z codziennością użytkową ubioru. W projektach ubrań poszukuje minimalistycznej geometrii w czystym i surowym charakterze. A ponieważ nie tylko znamy się osobiście z twórczynią i projektantką ale również cenimy dorobek i stylistykę marki, którą stworzyła dlatego w przyszłości pewnie poświęcimy jej zupełnie osobny artykuł na naszym blogu.
DETOXDESIGN
Tak, wpiszemy na listę również siebie 🙂 Dlaczego? Cóż, mamy kilka powodów. Oczywiście moglibyśmy napisać, że skoro to przecież nasz blog to właściwie dlaczego nie mielibyśmy o sobie wspomnieć. Jednak z tego argumentu nie skorzystamy ponieważ mamy dużo mocniejsze.
Po pierwsze jesteśmy duetem projektantów, co oczywiście zdarza się, jak choćby w przypadku marki Paprocki & Brzozowski, jednak wcale nie jest tak powszechne. A duety są ciekawe ponieważ to fascynujące, kiedy dwie ścierające się ze sobą osobowości i wrażliwości estetyczne generują wspólny i spójny przekaz twórczy. Bo tak właśnie jest w naszym przypadku. A najlepszym dowodem jest właśnie nasza oryginalna modna biżuteria autorska.
Jako projektanci wyróżniamy się również wielością i różnorodnością naszych doświadczeń projektowych. Dlatego nie jest to tylko minimalistyczna biżuteria, geometryczna biżuteria, industrialna biżuteria, biżuteria autorska nietuzinkowe wzory z unikalnym współczesnym charakterem i eleganckim pazurem. Bo to również architektura, scenografia, fotografia, rzeźba, kostium teatralny i ubiór. Gdybyśmy się chwile zastanowili to pewnie jeszcze moglibyśmy do tej listy dopisać kolejne dyscypliny.
A dorobek? Wystarczy wspomnieć zaproszenia na najważniejsze wydarzenia modowe w Polsce z wielokrotnym udziałem w Fashion Philosophy / Fashion Week Poland. Nasza autorska marka biżuterii DETOXDESIGN została też wpisana do Fashion Book Poland.
A w dodatku ta oryginalna modna biżuteria autorska z industrialnym i minimalistycznym charakterem. Ponieważ najlepiej świadczą o nas wszystkie nasze autorskie bransoletki, lekkie autorskie kolczyki oraz naszyjniki i pierścionki autorskie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej zapraszamy na stronę: modna biżuteria autorska o nas. A jeśli chcesz zobaczyć jak nasza oryginalna biżuteria i modna biżuteria zaskakuje i zachwyca odwiedź nasz sklep internetowy z oryginalną i modną biżuterią lub najlepszy butik w Warszawie z oryginalną i modną biżuterią autorską. Zapraszamy!
Polska moda – współczesne trendy
W Polsce, moda jest bardzo zróżnicowana. Dlatego oferuje wiele różnych stylów i inspiracji. Jednym z najważniejszych trendów w polskiej modzie jest powrót do korzeni i inspirowanie się tradycyjnymi wzorami i motywami. Wiele polskich projektantów tworzy ubrania, które odzwierciedlają polską kulturę i historię. Innym ważnym trendem w polskiej modzie jest minimalizm i prostota. Wiele projektantów stawia na minimalizm i geometryczne formy. Co daje wrażenie elegancji i nowoczesności. W Polsce, popularne są również sportowe ubrania i moda uliczna, które łączą w sobie wygodę i styl. Polscy projektanci tworzą kolekcje, które łączą sportowy styl z eleganckimi dodatkami, tworząc ciekawe kontrasty.
Jeśli chodzi o trendy w polskiej modzie, to zauważalny jest wzrost zainteresowania modą ekologiczną i zrównoważoną. Coraz więcej polskich projektantów i marek stawia na produkcję ubrań z naturalnych materiałów, które są przyjazne dla środowiska. Wiele z nich również dba o etyczne aspekty produkcji, czyli zapewnienie godziwych warunków pracy pracownikom i minimalizacja wpływu na środowisko naturalne.
W ostatnim czasie popularne stały się również projekty związane z recyklingiem, upcyklingiem i przetwarzaniem ubrań. Wiele marek oferuje kolekcje wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak również możliwość wymiany zużytych ubrań na nowe. Takie podejście do mody zyskuje coraz większą popularność i pozytywny odbiór klientów.
W Polsce działa wiele inicjatyw i projektów, które promują zrównoważoną modę oraz edukują konsumentów na temat wpływu przemysłu modowego na środowisko i ludzi. Warto zwrócić uwagę na takie inicjatywy jak Fashion Revolution, które mają na celu zwrócenie uwagi na etyczne aspekty produkcji modowej oraz na ideę slow fashion, czyli produkcję ubrań w mniejszych ilościach i z lepszej jakości materiałów. Co sprzyja długotrwałemu użytkowaniu i mniej obciąża środowisko.
/
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje ekologiczna moda, czyli taka, która powstaje z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu lub uprawianych w sposób zrównoważony dla środowiska. W Polsce działa wiele marek, które specjalizują się w ekologicznej modzie. A konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, czy produkty, które kupują, są przyjazne dla środowiska.
Innym trendem, który ma wpływ na rozwój polskiej mody, jest digitalizacja. Wraz z rozwojem e-commerce i nowych technologii, coraz więcej marek zaczyna sprzedawać swoje produkty online. W Polsce działa wiele sklepów internetowych oferujących zarówno polskie, jak i zagraniczne marki modowe. Wiele marek zaczyna też wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, do projektowania i sprzedaży swoich produktów.
Jeśli chodzi o trendy w polskiej modzie, to w ostatnim czasie można zauważyć kilka ważnych kierunków, które zdobywają popularność. Oto kilka z nich.
Polska moda współcześnie czyli moda ekologiczna
Moda ekologiczna. Coraz więcej polskich marek modowych zwraca uwagę na kwestie ekologiczne i produkcję przyjazną dla środowiska. Zamiast wykorzystywać materiały szkodliwe dla natury, stawiają na tkaniny organiczne oraz recykling.
Polska moda współcześnie czyli moda uliczna
Moda uliczna. Modny styl uliczny to trend, który od lat cieszy się dużą popularnością. Polskie marki modowe również oferują swoje wersje modnych ubrań i dodatków z tego kierunku. W ich kolekcjach można znaleźć zarówno koszulki z nadrukami, jak i spodnie z krokiem czy kurtki typu bomber.
Polska moda współcześnie czyli moda minimalistyczna
Moda minimalistyczna. Prostota i minimalizm to cechy, które coraz częściej przyciągają uwagę w modzie. Polskie marki oferują zatem kolekcje z minimalistycznym designem, wykorzystując klasyczne kroje i proste formy.
Polska moda współcześnie czyli moda awangardowa
Moda awangardowa. Dla odważnych i ekscentrycznych osób, polskie marki modowe oferują oryginalne i awangardowe projekty. W ich kolekcjach można znaleźć niebanalne kroje, nietypowe wzory i wyjątkowe dodatki.
Oczywiście, to tylko kilka z wielu kierunków, jakie można obecnie zauważyć w polskiej modzie. Jednakże, warto zwrócić uwagę na to, że polskie marki oferują unikalne projekty i produkty, które często są wykonywane z najwyższą dbałością o jakość i ekologię. Warto zatem zwracać uwagę na polskie marki modowe i promować kulturę rodzimej mody.
Jedną z ważnych cech polskiej mody jest również to, że wiele marek stawia na produkcję ręczną. Oznacza to, że ubrania i dodatki powstają w małych pracowniach, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów. Dzięki temu, polska moda ma unikalny charakter i jest często wyjątkowo dopracowana w każdym detalu.
Co więcej, polskie marki modowe zwracają również uwagę na to, by ubrania i dodatki były dostępne w różnych rozmiarach i dla różnych typów sylwetek. Stawiają na to, by moda była dostępna dla każdego, niezależnie od jego figury czy wielkości.
/
Jeśli chodzi o trendy w polskiej modzie, to można zauważyć, że wiele projektantów stawia na ekologiczne i zrównoważone rozwiązania. Coraz częściej w kolekcjach pojawiają się tkaniny organiczne, biodegradowalne i z recyklingu, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej w branży.
Innym ciekawym trendem jest łączenie różnych stylów i inspiracji w jednym projekcie. Wiele marek i projektantów łączy elementy klasycznej elegancji z nowoczesnymi technologiami i akcentami jakie oferuje moda uliczna, co daje niezwykle interesujące i oryginalne efekty.
Warto również zwrócić uwagę na rosnącą popularność projektantów męskiej mody w Polsce. Coraz więcej marek skupia się na tworzeniu kolekcji dla mężczyzn, które wyróżniają się nie tylko wysoką jakością, ale również oryginalnym designem i kreatywnymi rozwiązaniami.
Na rynku polskiej mody można również zauważyć rosnącą popularność projektów uniseksowych, czyli takich, które są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Taki trend wpisuje się w rosnącą tendencję do nierozróżniania płci w modzie i zwraca uwagę na to, że każdy powinien mieć swobodę wyrażania swojego stylu bez względu na płeć.
Przyszłość polskiej mody
Jakie są perspektywy rozwoju polskiej mody? Przyszłość polskiej mody wydaje się bardzo obiecująca. Polska moda zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a polscy projektanci zdobywają uznanie za swoją innowacyjność i oryginalność.
W przyszłości polska moda może stawiać na bardziej ekologiczne i zrównoważone podejście do projektowania ubrań. Wiele projektantów już teraz stawia na używanie naturalnych i ekologicznych materiałów oraz na tworzenie ubrań, które są bardziej trwałe i odporne na zniszczenie.
Kolejnym ważnym krokiem może być rozwijanie technologii w produkcji ubrań. Coraz więcej firm stosuje innowacyjne rozwiązania, takie jak druk 3D, w celu tworzenia unikalnych i oryginalnych wzorów.
Warto również zwrócić uwagę na rosnącą popularność mody dla osób o większych rozmiarach. Polscy projektanci coraz częściej projektują ubrania, które są dostępne w większych rozmiarach i które dopasowane są do różnych sylwetek.
Perspektywy rozwoju polskiej mody są bardzo obiecujące. Polska moda zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie, a młodzi projektanci zdobywają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Ważne jest jednak, aby polska moda nadal rozwijała się w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologii oraz aby projektanci dalej inspirowali się polską tradycją i kulturą.
Polska moda – edukacja
Polska moda to także wielka szansa dla młodych projektantów, którzy chcą zrobić karierę w tej dziedzinie. W Polsce działa wiele szkół i uczelni oferujących kierunki związane z projektowaniem mody, które kształcą młodych ludzi w zakresie projektowania, krojenia, szycia czy tworzenia kolekcji. Dzięki temu młodzi projektanci mają możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, które pozwoli im rozwinąć swoje umiejętności i wejść na rynek modowy.
A jakie są wyzwania dla polskiej mody?
Jednym z największych wyzwań dla polskiej mody jest konkurowanie z markami zagranicznymi, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Wymaga to od polskich projektantów nie tylko kreatywności, ale także umiejętności marketingowych i budowania silnej marki. Ważne jest także rozwijanie produkcji i dystrybucji, aby polska moda mogła konkurować na równi z markami z zagranicy.
Jakie są najważniejsze wydarzenia związane z polską modą?
Wcześniejszy rozdział poświęciliśmy temu jaka przyszłość może czekać polską modę. Ten poświęcimy modowym wydarzeniom ponieważ ich istnienie oraz kondycja i jakość to jeden z kluczowych czynników obok talentu projektantów jaki ma wpływ na przyszłość jaką ma przed sobą polska moda. W tym kontekście niestety nie możemy już być zbyt optymistyczni. Bo chociaż odbywają się w Polsce wydarzenia modowe to w naszej subiektywnej ocenie jest ich zbyt mało. A i nie wszystkie reprezentują sobą wystarczająco wysoki poziom. Bo takie imprezy jak Łódź Design Festival czy (w czasie przeszłym) Fashion Philosophy Fashion Week Poland to raczej czarne łabędzie polskiej mody. A szkoda. Bo takie wydarzenia to ważne platformy dla polskich projektantów, gdzie mogą prezentować swoje kolekcje i nawiązać kontakty biznesowe z ludźmi ze świata mody. Całe szczęście polska moda miewa uznanie na arenie międzynarodowej i bywa, że polscy projektanci biorą udział w prestiżowych pokazach mody za granicą.
Polska moda – gdzie można kupić polskie ubrania i akcesoria modowe?
Polskie ubrania i akcesoria modowe można kupić w sklepach internetowych, w sklepach stacjonarnych oraz na targach i festiwalach modowych. A jeśli interesuje Ciebie nasza oryginalna modna biżuteria autorska to czekają na Ciebie dwa doskonałe miejsca gdzie ją kupisz. Jedno z nich istnieje w świecie wirtualnym w Internecie a drugie to konkretne miejsce z konkretnym adresem w rzeczywistości. Dlatego odwiedź nasz sklep internetowy z oryginalną i modną biżuterią autorską. A jeśli nie przepadasz za zakupami online albo mieszkasz w Warszawie lub tu właśnie przebywasz to koniecznie odwiedź nasz modny butik autorski. Zapraszamy na warszawskie Powiśle na ulicę Dobra 13. To najważniejszy adres jeśli interesuje Ciebie polska moda i polska biżuteria w najlepszym wydaniu. Najmodniejszy butik w Warszawie z oryginalną i modną biżuterią autorską zaprasza.
Polska moda – podsumowanie
Polska moda ma wiele do zaoferowania. Polscy projektanci tworzą oryginalne i innowacyjne projekty, które zdobywają uznanie na całym świecie. W Polsce ważne są zarówno tradycyjne wzory i motywy, jak i minimalizm i prostota. Przyszłość polskiej mody wydaje się bardzo obiecująca, a projektanci coraz częściej stawiają na ekologiczne i zrównoważone podejście do projektowania ubrań.
Polska moda to bogata i zróżnicowana dziedzina, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Polscy projektanci tworzą oryginalne i innowacyjne projekty, odwołujące się zarówno do tradycji, jak i do nowoczesnych trendów. Warto zwrócić uwagę na ekologiczne i zrównoważone podejście, które staje się coraz ważniejsze w projektowaniu ubrań. Polska moda ma wiele do zaoferowania, zarówno dla miłośników minimalizmu i prostoty, jak i dla osób ceniących sobie unikalność i oryginalność.
Polska moda to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu kreatywnego w kraju. Bogate dziedzictwo kulturowe, historia i tradycja kraju stanowią inspirację dla polskich projektantów, którzy tworzą kolekcje na światowym poziomie. Polska moda charakteryzuje się oryginalnymi wzorami, wysoką jakością materiałów i dbałością o detale.
Podsumowując, polska moda to bogate dziedzictwo kulturowe, które ma wiele do zaoferowania. Polscy projektanci generalnie tworzą kolekcje na stosunkowo dobrym poziomie, nawiązując nie tylko do tradycji i kultury kraju. Co sprawia, że polska moda zyskuje coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na przykład na taką markę jak MISBHV, która z powodzeniem zdobywa rynek zarówno w Polsce, jak i za granicą. Również w skali marek sieciowych i globalnych w Polsce istnieją firmy stosunkowo rozpoznawalne. Wystarczy wspomnieć o takich firmach jak RESERVED czy LPP. Polscy projektanci to także innowatorzy i eksperymentatorzy, którzy wprowadzają na rynek nowe trendy i technologie, a także dbają o jakość i zrównoważony rozwój przemysłu modowego. Dlatego też warto śledzić wydarzenia związane z polską modą i zwracać uwagę na polskie marki, które coraz częściej zdobywają uznanie na świecie.
/
W Polsce działa wiele szkół i uczelni, na których kształci się młodych projektantów mody. Na pierwszy plan wybija się Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa) oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Wydział Wzornictwa). Ponadto Wydział Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, MSKPU w Warszawie, Viamoda w Warszawie, czy też Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. W przyszłym artykule postaramy się przyjrzeć bliżej szkołom, na których moda może być studiowana ponieważ to dość szeroki temat. I lepiej przyjrzeć się mu wnikliwie.
Polscy projektanci mają także szanse na zdobycie doświadczenia na międzynarodowych pokazach mody, takich jak Fashion Week w Paryżu, Nowym Jorku czy Londynie. Choć zdobywanie wiedzy w praktyce i to od najlepszych to chyba najlepsza szkoła mody to jednak takie rozwiązanie z przyczyn oczywistych dostępne jest dość wąskiej grupie.
/
Ważnym aspektem polskiej mody jest także zrównoważony rozwój przemysłu modowego. Polscy projektanci kładą coraz większy nacisk na produkcję ubrań i dodatków zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska. W Polsce działa wiele firm, które oferują produkty z organicznych materiałów lub wykonane w sposób przyjazny dla środowiska.
Polska moda ma szansę na rozwój i międzynarodowy sukces, jednak wymaga ona ciągłego rozwoju i inwestycji. Ważne jest, aby polscy projektanci wciąż eksperymentowali z formami, materiałami i wzorami, a także kładli nacisk na innowacyjność i nowoczesność swoich kolekcji. Warto także inwestować w rozwój sieci dystrybucji, aby polskie marki były dostępne dla klientów na całym świecie.
Podsumowując, polska moda to dziedzina przemysłu kreatywnego, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. Oryginalne wzory, wysoka jakość materiałów i dbałość o detale to cechy charakterystyczne dla polskich projektantów. Polska moda ma szansę na międzynarodowy sukces, jednak wymaga ciągłego rozwoju, inwestycji i eksperymentowania.
Oczywiście polska moda to temat, którego niemal nie sposób wyczerpać. Dlatego z pewnością będziemy do niego wracać. Zapraszamy zaglądajcie to tego artykułu w przyszłości bo z pewnością będziemy dopisywali do niego kolejne treści. Warto też śledzić nasz blog biżuteria moda sztuka bo kolejne artykuły gdzie polska moda będzie w centrum naszej uwagi również będą się pojawiały.

Oryginalna i modna biżuteria DETOXDESIGN to polska moda w najlepszym wydaniu
wzory zastrzeżone
Ps. Przeczytaj też nasz wpis, gdzie tematem jest biżuteria: “Biżuteria blog modowy” – (prawie) wszystko, co powinniście wiedzieć”